Ashley Bellová (Dean Koontz)

11. února 2019 v 15:18 | Karin |  Čtenářský deník

Udatná dívka, elegantní vrah


Bibi Blairová je dvaadvacetiletá dívka, které v životě většinou všechno vychází podle jejího přání. A když to nevychází, je Bibi dostatečně cílevědomá na to, aby i z prohry dokázala vytěžit maximum. Má skvělé rodiče, vlastní byt, snoubence a slibně rozjetou kariéru spisovatelky na volné noze. Ze dne na den se jí obrátí život vzhůru nohama. Hned dvakrát. Je jí diagnostikována agresivní a neléčitelná rakovina mozku. Zbývá jí rok života, pokud podstoupí nepříjemnou onkologickou léčbu. V nemocnici ji zcela paralyzuje záchvat, ale po procitnutí z něj se stane zázrak - uprostřed noci ji na pokoji navštíví tajemný muž se psem a ráno po probuzení je Bibi zdravá, bez nádoru. Jak je to vůbec možné? A jaká bude cena za uzdravení z nevyléčitelné choroby? Kdo je Ashley Bellová? A před kým ji má zachránit?

Dean Koontz je mistrem řemesla a poznáte to, jakmile přečtete prvních několik řádků. Vládne slovem takovým způsobem, že máte pocit, že čtete báseň. Jeho popisy jsou dech beroucí.
"Ačkoliv se zdálo, že jí musí být přes osmdesát, čas si pohrál s její tváří jedním ze svých milosrdnějších způsobů. Ponechal náznaky její dřívější krásy a doplnil její rysy do příjemné plnosti pomocí jemných sochařských technik, naopak své oblíbené kladivo a dláto nechal tentokrát zahálet."
Ashley Bellová je prvotřídní thriller využívající typické motivy - hrdinka stojící proti silnějšímu protivníkovi, v tomto případě proti tajemnému "elegantnímu vrahovi". Musí zabránit vraždě mladé dívky, ale častokrát narazí na falešnou stopu. Nemůže nikomu důvěřovat, ani sama sobě. Kapitoly končí v nejnapínavějších momentech a střídají je kapitoly z úplně jiného prostředí k prodloužení napětí. Nechybí ani mysteriózní prvky, které čtení dodají šmrnc.

Hodnocení: 90 %. Ashley Bellová je tak dobře napsaná, že u ní každý pečlivější čtenář bude mít i tužku, aby si mohl podtrhávat zajímavé slovní obraty i myšlenky. Je poněkud složitěji vystavěná, v krátkých kapitolách se střídá minulost, současnost i vzpomínky na vzpomínky. Knihu bych doporučila čtenářům, které baví odkrývání záhad (zejména těch, které máme ve své vlastní hlavě) a sledování udatné hrdinky, která vyměnila pohodlí za psacím stolem za pronásledování a útěky s prstem na spoušti pistole.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Dobrovský. Na jejich e-shopu knihu můžete zakoupit (přes tento odkaz) a přidat k ní třeba některý z kousků z velkého knižního výprodeje nebo využít slevu na knihy od mistrů napětí!
Dean Koontz: Ashley Bellová. Knihy Omega, Praha, 2019. 552 stran.
Sleduj mě i na facebooku, brzy vyhlásím soutěž o knihu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolik knih přečteš měsíčně?

Žádnou
1 až 2
3 až 5
5 a víc

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama