Březen 2018

Všichni dospěli (Jami Attenberg)

21. března 2018 v 12:17 | Karin |  Čtenářský deník
Neúspěšné malířce táhne na čtyřicet. Práce ji nenaplňuje, ale vydělává dost na to, aby si užívala život svobodné ženy bez závazků. Žádný manžel, děti, spolubydlící, domácí mazlíčci. Kdykoli si může vyrazit na drink (nebo víc), sbalit mužského a strávit s ním noc. A přesně takhle je šťastná. Nebo si to aspoň myslí.

Čekala jsem humor, potřeštěnost nebo alespoň "životní moudra věčně svobodné ženy". Ale vypravěčka hodnotí svůj život dost otráveně. Snaží se být nad věcí, nechybí tomu upřímnost, ale… Co když její románky nejsou jednorázovou záležitostí vždycky jen proto, že ona o nic víc ani nestojí, ale i proto, že za víc nestojí ani ti chlapi? Co když je životní štěstí úplně někde jinde? Ale kde?! V tom jí ani drahá terapeutka nedokáže poradit.

Nechci hlavní hrdinku psychologicky rozebírat, ale je to ukázkový případ sobecké sebelítostivé ženské. Nadhled se objeví jen občas. Očekávala jsem, že jí budu její svobodu závidět, místo toho mi jí bylo líto, nebo jsem jí pohrdala.
Ale abych jen nekritizovala: jestli vás zajímá, jak se žije v New Yorku svobodné umělkyni, se kterou se život moc nemazlil, přečtěte si to! A navíc tu a tam jsou tam krásně poetické pasáže:
"Sleduji její život a sama jsem zatím ponořená ve vlastní mizérii, radosti, marnotratnosti a přebytku. Její život je důmyslně navržený a vystavěný, elegantní a vyladěný, krása na pohled. Ten můj je nedbalá, šťavnatá podušená změť ingrediencí a pocitů, moc soli a koření, moc úzkosti…"
A možná se jí nakonec v životě objeví důvod, aby přestala myslet jen na vlastní blaho. Možná i ona bude donucena (na chvíli) dospět.

Hodnocení: 60-70% (prozradím, že poslední kapitolou si trochu polepšila). Ale pokud se chcete vážně pobavit na podobné téma, přečtěte si raději nějaký Deník Bridget Jonesové nebo si pusťe Sex ve městě.
Jami Attenberg: Všichni dospěli. Praha, Omega, 2018. 200 stran.
Za recenzní výtisk děkuli nakladatelství Omega. U nich také knihu můžete zakoupit.

Stephen King: Noční směna

17. března 2018 v 7:44 | Karin |  Čtenářský deník
Tohle si prostě musíte přečíst. Noční směna je bible pro všechny fanoušky Stephena Kinga podobně jako jeho román Osvícení a To. A pokud fanoušky ještě nejste, dostane vás, ohromí.
Je to jeho první povídkový soubor a troufám si říct, že obsahuje opravdu výbor toho nejlepšího. Ve dvacítce příběhů vás vyděsí (hned první upířina mě totálně odrovnala!), šokuje, občas znechutí, pořádně napne, pobaví a donutí k zamyšlení. Vážně to není jen o potocích krve a krvelačných dětech prohánějících se vzrostlou kukuřicí. Na své si přijdou milovníci okultismu, ale mnohdy bude hrozba pocházet z kovových srdcí technologických vymožeností sestrojených lidmi. Co kdyby se auta najednou vzbouřila…?

King jakoby přesně věděl, kam sáhnout, za jaké nitky zatahat, aby ve čtenáři zanechal minimálně rozechvění, v horším případě čirý děs! A která pětice povídek z Noční směny je podle mého nejlepší?
1. Prokletí Jeruzalému - hned první povídka je klenot! Tematicky odkazuje k prvopočátkům žánru, ke klasice jako je Dracula Brama Stokera, nebo povídkám E. A. Poea. Motiv prokletého domu je u hororistů jistě oblíbené (jen si vzpomeňme na Kingovky jako Osvícení, Černý dům, Prokletí Salemu), o upírech nemluvě. Přesto povídka nepůsobí předvídatelně.
2. Noční směna - pokud jste to nevěděli, King mimo jiné pracoval v textilce. Práce to musela být strašná, neboť se o ní opakovaně zmiňuje ve svých knihách, často v souvislosti s krysami.
"Odevšad vyběhly krysy, větší než všechny, jaké kdy Hall v životě viděl. Slyšel znechucené a vyděšené výkřiky chlapů, když se krysy rozprchly, potvory s obrovskýma očima a štíhlými a přitom vypasenými těly. Na okamžik zahlédl jednu, která mu připadala velká jako šestinedělní zdravé štěně."
3. Kostlivec - opravdu hrůzostrašná povídka o bubákovi ve skříni. Poslouchejte děti, když vám říkají, že v šatníku něco je.
"Jednou večer jsem tam slyšel hluk. A pak její křik. Prudce jsem otevřel dveře - v chodbě se svítilo - a…"
4. Trávníkář - vážně mě bavila ta absurdnost. Byla jsem šokována, znechucena… ale tak nějak to pořád byla zábava.
"Ale trávníkář si ho nevšímal a jeho uřvaná červená přítelkyně nepolevovala v tempu. Naopak, zdálo se, že zrychluje. Když míjela Harolda, připadalo mu, že se na něj upoceně směje poškrábanou ocelovou maskou."
5. Děti kukuřice - taktéž klasika. Podivná náboženství, rituální obětování, vysoká kukuřice.
"To ticho. Žádný auta, žádný lidi, žádný traktory, nic."
A pak zpovzdálí uslyšeli pronikavý, veselý smích dětí.
"Slyším děti," řekl. "Ty ne?"

Noční směna vychází nově v brožované vazbě s obálkou odkazující na krátký film Robina Kašpaříka natočený podle povídky Jsem brána. To je chytrý tah, který snad podpoří úspěšný český kinematografický projekt.
Pokud vás tato recenze ještě nepřesvědčila, zaběhněte do prvního dobrého knihkupectví, otevřete Noční směnu na úplně náhodné stránce a začtěte se. Vsadím se, že si ji pak hrdě odnesete domů. Jsou to totiž povídky "pod deku", které nemůžete jen tak odložit bez toho, abyste je dočetli. Ono to ve vás pak hlodá a hlodá… Obdivuhodná je různorodost povídek a pro fanoušky i návaznost na další Kingova díla. Mnohdy je námět povídky později rozpracován v jeden z jeho skvělých románů.
Hodnocení: 100%
Knihu zakoupíte s dobrou slevou v Knihách Dobrovský. Tímto jim děkuji za poskytnutí recenzního výtisku a opravdu kvalitní večery s knihou :).
Stephen King: Noční směna. Praha, BETA - Dobrovský, 2018. 472 stran.

Knihkupkyně: Cynthia Swanson

7. března 2018 v 14:27 | Karin |  Čtenářský deník
Jsem milovnicí knih a ještě víc miluji knihy o knihách a čtenářích. Knihkupkyně se mi zalíbila ihned po vydání a zpříjemnila mi několik odpolední. Jsem přesně cílový čtenář, protože novinka od Cynthie Swanson není jen o knihách, ale také o tom, jak jediné rozhodnutí, jediná minuta, může zcela změnit váš budoucí život. Je to příběh o tom, jak je občas těžké přijmout život takový, jaký je a vyrovnat se ztrátami, které vás dříve nebo později potkají. A samozřejmě je to příběh o lásce k rodině a přátelům.

"Skoro se nemůžu dočkat, až půjdu večer spát. Jsem zvědavá, co by se mohlo stát a o čem bych mohla snít."
Přesně o tom tato kniha je - o propojení dvou snových světů.
Katharyn, která si nenechá říkat jinak, než Kitty, si rozhodne splnit dávný sen a s nejlepší kamarádkou si otevřou knihkupectví. Po počátečním úspěchu začnou mít nouzi o zákazníky. Měly by zavřít nadobro, nebo zkusit štěstí hledat v jednom z velkých obchodních center? Pokud jde o osobní život, jedinou společnost jí dělá domácí kocour a rodiče, od kterých se nedávno odstěhovala.
Pak se jí ale začnou zdát podivné sny, ve kterých není vůbec sama. V těch snech si vzala okouzlujícího muže, porodila děti, skončila s kariérou a je s dětmi doma. Bydlí ve velkém domě a dokonce má vlastní služebnou. Brzy zjistí, že ani snový svět není bez mráčků.

"Jsem přesvědčená, že sny se už nevrátí. Už jsem viděla všechno. Nebo snad ne?… Dokonalý život neexistuje. Ani tenhle, ani tamten život není dokonalý."
A dostane Katharyn šanci si zvolit, který z nich se stane její realitou? Nebo v nich zcela ztratí schopnost rozlišit, co je pravda?

Ohromovala mě propojenost snového a skutečného světa, stejná místa, lidé, podobné události ve stejný čas a uvěřitelnost. Najednou jsem i já pochybovala, kde jde vlastně jen o sen. Romantická linka příběhu se mě velmi dotkla. Ta osudovost lásky mezi Katharyn a Larsem. Ta láska v nejkrásnější podobě, která (by) možná ani neměla šanci vzniknout, protože (by) se nikdy nepotkali… A samozřejmě vykreslení lásky k vlastním dětem, naprosto opravdové.

Prostě si to přečtěte, ta kniha je klenot a vám na konci zůstane jedna neznámá: Co kdyby…
Hodnocení: 100%
Cynthia Swanson: Knihkupkyně. Praha, Omega, 2018.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Omega. Knihu zakoupíte s dobrou slevou na e-shopu Knihy Dobrovský.

Magnesia litera 2018

6. března 2018 v 14:52 | Karin |  Čtenářský deník
Zajímáte se o knižní dění? A už jste hlasovali v cenách Magnesia litera?
Letos je to sto let od založení Československé republiky a vy máte možnost, vybrat z 99 knižních titulů (z každého roku byl vybrán jeden) tři nejlepší literární počiny našich spisovatelů.
A to je pořádná výzva.
Inu seznam těch nejlepších knih najdete zde.

Jakožto člověk vysokoškolsky vzdělaný, navíc z oboru (s úspěšně složenými zkouškami z české literatury od prvopočátků po modernu), jsem většinu titulů četla. (Chvástám se, ano!). Na vysokou školu jsem šla s téměř nulovými znalostmi naší literatury a názorem, že nám nemá moc co nabídnout. Naštěstí jsem hned v prvním semestru otevřela oči a většinu knih si užila a dokonce i zamilovala!
A jací jsou mí tři knižní favorité? Přiznám se, že to nebylo vůbec snadné rozhodování.
První hlas získal Karel Čapek - Válka s mloky.
Druhý hlas Zdeněk Jirotka - Saturnin.
Třetí hlas Ota Pavel - Smrt krásných srnců.

A pro koho jste hlasovali vy?

Dotazník pro knižní blogery i čtenáře

5. března 2018 v 13:22 | Karin
Oslovila mě má poněkud studijně úspěšnější kamarádka, která právě končí Mgr. studium (já díky ní dokončila alespoň toho bakaláře a poznala ty nejkrásnější místa nádherné Olomouce, díky ti Kristinko!), že píše diplomku o knižních blozích a jejich čtenářích. Vy jí můžete pomoc tím, že vyplníte dotazník, který uvádím níže.
Já, matka na plný úvazek, jsem na to zapomněla, a tedy na vyplnění dotazníku zbývá posledních 10 dní.
K věci:
1) Pokud jsi knižní bloger/ka a máš asi 20 minut času, je pro tebe určen tento dotazník.
2) Pokud jsi čtenářem knižních blogů, jistě se pobavíš při vyplňování tohoto dotazníku.
Klidně můžeš vyplnit oba dva.
3) Pokud jsi mládě mezi 15-20 lety, pro tebe je tu jeden extra dotazník :)

A na co se můžete těšit tady na blogu? Minulý týden mi ve schránce přistál recenzní výtisk Knihkupkyně od Omegy (knihomolové prostě milují knihy o knihomolech a knihách!). Ale to není všechno! Čeká tu na mě i sbírka povídek Noční směna od Stephena Kinga, kterou mi zaslala moje milá Beta. No, samozřejmě jsem se do ní už taky pustila. Ve tři ráno, když jsem nemohla spát. A nebyl to nejlepší nápad, protože hned první povídka mě vyděsila natolik, že jsem všude pozavírala dveře, rozsvítila světla, a pak zbaběle utekla k manželovi do postele :). Máte se na co těšit!