Sycamore - ospalé městečko žije vlastními dramaty

7. ledna 2018 v 13:52 | Karin |  Čtenářský deník
Sycamore, malé městečko, z nějž mladí utíkají do "velkého světa" a pak se, vyškoleni životem, vrací domů. Rodinné/městské drama plné složitých osudů, opětovaných, neopětovaných i utajených lásek, ošklivých tajemství i skrytých snů.

Nová obyvatelka při toulkách arizonskou přírodou objeví ve vyschlém řečišti lidské ostatky. Zjišťuje, že před osmnácti lety v Sycamore zmizela mladičká Jess a od té doby se vedou dohady, zda utekla, byla unesena, nebo snad zavražděna.? Bylo pár lidí, kteří by k hrůznému činu měli motiv. A vy jste do poslední chvíle napnuti, co se vlastně Jess stalo. Ale Sycamore není jen o dramatu ztracené dívky.

Nahlížíte okny do kuchyní a ložnic hned několika rodin. Plížíte se s teenagery v noci po okolí a okupujete prázdné hotelové pokoje. Zakusíte počínající lásky ve všech podobách - i těch tabuizovaných. Nevyhne se vám odmítnutí přátel, skandály, křik. Pocítíte osamělost i bezmoc matky pohřešující jediné dítě. Okusíte návrat domů a odpuštění po letech. Poznáte život ve všech možných podobách.

Jak jsou různorodí lidé obývající Sycamore, tak různorodě je napsaná i kniha. Užijete si retrospektivní vyprávění zmizelé Jess ozvláštněné jejími básničkami i několikastránkový monolog osamělé ženy. Jedna scéna je dokonce přepsána jako scénář. Ta různorodost je úžasná! Kreativitě autorky tleskám.

Dám vám hned 5 důvodů proč si přečíst Sycamore:
1) Je to strhující. (Notak, Jess, už nám řekni, co se ti stalo?!)
2) Rozdmýchá ve vás vír různých pocitů. Jako každá dobře napsaná kniha.
3) Charaktery postav jsou propracované. (Budete s nimi dýchat!)
4) Popisy jsou mnohdy velmi detailní.
5) Rodinná dramata jsou teď v kurzu!

Hodnocení 85%. Ačkoli zejména hlavní hrdinka byla velmi zajímavá, talentovaná a jiná (čti jako netuctová), k tomu abych si sedla na zadek pořád kousek chyběl.
Děkuji knihám Dobrovský-Beta za poskytnutí recenzního výtisku. Na stránkách Bety najdete anotaci a u Dobrovského knihu s dobrou slevou zakoupíte.
Bryn Chancellor: Sycamore. Beta-Dobrovský, Praha, 2017. Překlad Milena Pellarová.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Victoria | Web | 31. ledna 2018 v 21:31 | Reagovat

To vypadá docela dobře :-). Námět mi přijde trochu jako od Kinga - však víš, malé městečko, které má tajemství...
Moc pěkná recenze!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama