C. a V. Sten: Hluboký hrob (Dítě útesů)

9. prosince 2017 v 18:57 | Karin |  Čtenářský deník
Baví vás příběhy plné napětí, trochu fantasy, hodně mlhy, zimy, severské krajiny, studené vody a mytologie? Pak je Hluboký hrob kniha přesně pro vás! Je to první část série, pro kterou si už teď dělám místo ve své knihovně, protože začala velmi slibně.

Hlavní hrdinkou je teprve dvanáctiletá Tuva, typický outsider bez přátel, o které si ostatní spolužáci myslí, že je prostě divná. No, možná se úplně nemýlí. Když byla Tuva malá, měla s rodiči nehodu na lodi a skoro se utopila. Z nehody si nic nepamatuje a z vody strach nemá, tedy až do chvíle, kdy se jí každou noc začnou zdát hrozné noční můry o nebezpečí pod hladinou a ona začne cítit, že s mořem není něco v pořádku. Že tam něco číhá. A začnou se ztrácet lidé. Dokonce i jeden její spolužák. Tuva se rozhodne přijít věci na kloub a dozví se toho nejvíc především sama o sobě.

Edice Omega mě opět přesvědčily, že si vybírají skvělé zahraniční romány a já doufám, že brzy vyjde pokračování. Hluboký hrob se mi četl velmi dobře díky vhodně zvolenému většímu písmu a řádkovému prokladu. Na první pohled kniha vypadá pořádně tlustě, ale za dva dny ji máte zhltnutou. Není v ní jediné hluché místo.

Hlavní hrdinka je sympatická, je vám jí trochu líto, ale ona sama se v sebelítosti neutápí.
Velmi se mi líbila ta severská mytologie. Jsem velkým fanouškem knih o vílách, skřítcích a lesních mužících a tady jsou a funguje to skvěle! A nejsou to jen roztomilé bytůstky, to se nenechte zmást. Starší obyvatelé ostrovů o nich moc dobře ví, ale ti mladší už neumí naslouchat moři a přírodě.
V knize se objevuje i důraz na ekologii (lépe řečeno zmínka): Baltské moře trpí znečištěním v důsledku lidské činnosti, mizí z něj fauna i flóra. A kdo jiný by mohl něco změnit, než právě cílový čtenář: děti a teenageři. Ačkoli se kniha tváří jako čtivo pro náctileté, dospělý si ji užije úplně stejně. Snad proto, že ji psala matka s dcerou, nepůsobí Tuva naivně, nerozčiluje jako třeba hlavní hrdinka Divergence, nebo Stmívání :-).

Jediné co bych ráda uvedla na pravou míru: kniha podle mě opravdu není horor pro děti (jak je uvedeno v recenzi na obálce). Myslím si, že je to spíš napínavé fantasy, možná i trochu ten thriller(pro tu úžasně tajemnou atmosféru). A každopádně skvělé čtení pro každého.
Bez váhání hodnotím 100%. Užila jsem si to, skvělá plavba!

Děkuji nakladatelství Omega za poskytnutí recezního výtisku. Pokud vás kniha zaujala, na jejich stránkách si můžete přečíst anotaci i další recenze. Knihu zakoupíte například u Dobrovského.

Viveca Sten, Camilla Sten: Hluboký hrob - dítě útesů. Omega, Praha 2017. 184 stran.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama