Blízko obzoru je naděje

27. prosince 2017 v 16:42 | Karin |  Čtenářský deník
Krásný srdceryvný příběh o nelehkém krátkém životě Dannyho Taylora.

Když náctiletá Jessica na pouti potká pohledného, sebevědomého a arogantního Danijela, nenapadlo by ji, že jí změní život. Pod tvrdou slupkou se skrývá traumatizovaný, komplikovaný a křehký mladík. A jejich společný život je jen na dobu určitou - on je nevyléčitelně nemocný. Jessica je postavena před těžké rozhodnutí - mohla by si najít obyčejného kluka, založit s ním časem rodinu, pořídit dům, nebo zůstat s Dannym. A pečovat o něj až do poslední chvíle.

Ačkoli zpočátku je jejich příběh trochu klišé - ona je nevýrazná, nezkušená, v podstatě nezajímavá, on je pohledný, bohatý, pracovitý, nejlepší ve všem co dělá... Ale musíme brát v potaz, že příběh sepsala Jessica po jeho smrti (o mrtvých jen dobře) a třeba to tak opravdu bylo.
Od přibližně poloviny knihy to začne být smutnější, temnější. A na konci jsem snad ani nedýchala. Jen jsem se kousala do rtu a doufala, i když bylo jasné, že se happy end nekoná. I když vlastně...

Tentokrát nejde vychválit použité motivy, nebo charakter postav. Ten příběh psal sám život. Autorka se nevyhýbá velmi tabuizovaným tématům, jako nefunkční rodiny, dlouhodobé sexuální zneužívání dětí, znásilnění, drogová závislost, přístup okolí k nevyléčitelně nemocným... Není to jen slunečné čtení. Jakoby na vás padla pořádná tíha. A celou dobu stejně jako vypravěčka neztrácíte naději, že se to zlepší. Nebo alespoň nezhorší.

Kniha Blízko obzoru se stala velmi populární, poté sepsala Jessica Koch ještě příběh o Dannyho těžkém dětství (Blízko propasti) a vztahu s kamarádkou Christinou (Blízko oceánu) - tyto knihy u nás ještě nevyšly.

Kniha mě donutila se zamyslet nad každodenním životem. Myslíme si, že máme před sebou roky a roky a nežijeme skutečně naplno. Nevěnujeme se věcem, které nás naplňují, nevěnujeme se dost lidem nám blízkým, nestaráme se o svá těla ani vztahy. Blízko obzoru mi otevřelo oči a naučilo dívat se s větším pochopením na mé blízké, s větší láskou na každodenní radosti běžného života. Žít naplno. Užít si každou vteřinu. A věřit, že láska překoná každou překážku.

Za poskytnutí recenzního výtisku velmi děkuji nakladatelství Omega, na jejich webu se dočtete další informace o knize. Knihu zakoupíte u Dobrovského jako vždy s dobrou slevou.
Jessica Koch: Blízko obzoru. Knihy Omega, Praha, 2017. Překlad: Olga Vogelová.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama