Ta přede mnou

11. října 2017 v 14:46 | Karin |  Čtenářský deník
J. P. Delaney: Ta přede mnou. Ikar, Praha 2017. Edice Světový bestseller. Překlad Milena Pellarová.

Jane se ocitla v těžké životní situaci: porodila mrtvé dítě, ztratila práci a urychleně se snaží najít bydlení, které by vyhovovalo jejím požadavkům i peněžence. Když se realitní makléřka zmíní o domu na Folgate Street, Jane neváhá. Je schopna se sžít s minimalistickým zařízením, spoustou elektroniky, podivných pravidel, a dokonce i architektem, který dům navrhl. Jenže dům skrývá mnohá tajemství, která se postupně derou na povrch, a z vysněného bydlení začíná jít strach.

Kniha je členěna do kraťoučkých kapitol TEĎ: JANE a TEHDY: EMA. Kapitoly se pravidelně střídají a tak odhalujeme životy hrdinek, které se nikdy nepotkaly, ale spojuje je dům na Folgate Street i jeho tvůrce Edward Monkford. Život v minimalisticky navrženém sídle s sebou nese dlouhý seznam pravidel, která je nutno dodržovat: žádné knihy, květiny, vlastní nábytek, mazlíčci… Časté vyplňování dotazníků s absurdními otázkami. A život s Edwardem je podobně náročný. Je to chorobný pedant, který po sprše utírá ručníkem dlaždice kvůli vodnímu kameni a musí mít nad vším kontrolu. Jane se dozvídá o bývalé nájemnici Emě, která v domě nešťastnou náhodou zemřela. A zjišťuje, že je jí velmi podobná. Vybral si ji snad Edward, aby mu Emu nahradila? A co když její smrt nebyla náhoda? A co se stane, když se vzepře? Zdá se, jakoby dům najednou ožil a sledoval ji na každém kroku.

Když se znovu podívám na Správce, hned to uvidím: Dokud neuděláte testy, zůstanou některá zařízení mimo provoz.
Aspoň mi ten krám dovolil, abych si dala kafe. Sednu si a začnu dotazník vyplňovat.

Hodnocení: musím vyzdvihnout nádhernou obálku, dokonale architektonickou, odrážející obsah knihy. Tleskám. Hlavní hrdinky mě bavily - obě měly za sebou těžkou zkušenost (Jane potratila, Ema byla znásilněna) a dům pro ně představuje nový začátek. Nechávají se ovládat dominantním mužem, a tak mohou působit jako tupé ovečky, ale jen si počkejte na ten konec! Edward jakoby byl kopie pana Graye z Padesáti odstínů šedi (včetně sexuální dominance), ale to mi až tak nevadilo. Chápu, že sex prodává a k životu a vztahům patří. Musím ocenit promyšlenou kompozici - ženy popisují vztah s architektem ve stejné fázi a tudíž se objevují podobné dialogy, dostávají stejné dárky… Z toho mě pěkně mrazilo. Nevadilo mi ani to, že všichni kolem domu na Folgate Street buď jsou, nebo působí jako psychicky labilní… A konec je překvapivý, napínavý, vypointovaný. Tak jak to má být.
Bohužel mi nevyhovuje struktura knihy: příliš časté střídání perspektiv (mnohdy hned po dvoustraně) je rušivé. Asi jako si dát lžičku čokoládového dortu a kousnout si okurky. Zvlášť a najednou je to fajn, ale na střídačku si ani jedno pořádně nevychutnáte.

Ta přede mnou je zdařilý thriller (i když ne úplně takový, při kterém vám bude tuhnout krev v žilách) o tajemném domě, posedlosti, sociopatech, lžích a tajemstvích. Budete číst a číst, doslova hltat a zanechá ve vás jakýsi pocit znepokojení. Rozhodně se mi líbila víc, než třeba vychvalovaná Dívka ve vlaku. Na podzimní odpoledne u šálku čaje je to ideální četba. Můžeme se také těšit na filmové zpracování knihy.
Za knihu děkuji nakladatelství Ikar (vyhrála jsem ji v soutěži na jejich facebookových stránkách). Zakoupíte ji ve všech dobrých knihkupectvích, na webu knižního klubu www.knizniklub.cz (kde je momentálně v čele žebříčku nejprodávanějších knih).

V edici Světový bestseller pravidelně vycházejí nejoblíbenější zahraniční tituly jako například Do vody od Pauly Hawkins, Dívky z trajektu Lone Theilsové nebo Hvězdy nám nepřály od Johna Greena.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tánička | E-mail | Web | 13. října 2017 v 15:51 | Reagovat

Jo o tihle knize jsem už slyšela, ale nevím kdy bych si jí tak přečetla. Přidám si jí na seznam :-D

Tánička

2 Aires | Web | 15. října 2017 v 20:09 | Reagovat

Moc pěkná recenze :) Kniha mi zrovna přišla, tak se do ní chystám pustit :) Snad mě nezklame :)

3 Soňa | Web | 25. října 2017 v 15:57 | Reagovat

Pěkná recenze, knihu mám v plánu koupit mamce k narozeninám. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama