Uvnitř mé hlavy: Každý je zajímavý, když se na něj díváš dostatečně dlouho.

26. září 2017 v 13:15 | Karin |  Čtenářský deník

Alex je nucena v maturitním ročníku přestoupit na jinou školu. Už to je pro mnohého teenagera katastrofa. Natož pak pro někoho, kdo trpí schizofrenií, a tak je prostě divný. "Někdy mám pocit, že lidé považují realitu za samozřejmost." Pro Alex jsou samozřejmostí halucinace a jen díky fotoaparátu je schopná po čase rozlišit, co je skutečné a co ne. A moc dobře ví, že pokud nezvládne další školní rok, rodiče jí pošlou do léčebny.
Unitř mé hlavy je young adult knížka, takže pro odrostlého čtenáře trochu oddechovka, ale naštěstí ne ta typická. Samozřejmě se nelze vyhnout klasickému školnímu prostředí, typickým hrdinům (šprt otloukánek, drsný frajer, včelí královna…) ani zamilovanému rozervanectví hlavní hrdinky (Je to kretén... Proč se mi tak chce ho políbit?) a pátrání na vlastní pěst po příčině všeho zla... Hašteření mezi Alex a Milesem (který jako by z oka vypadl nějakému Jamesi Deanovi) je zábavné a navíc mají ústřední postavy hloubku. Nejsou to jen figurky, což okamžitě knize přidalo další hvězdičku.
Téma duševní choroby je nosné, i když jsem čekala, že to bude "drsnější". Její problémy spíš dotvářejí pozadí a mnohdy jsou dost suše konstatovány (při snídani hrdinka buď hledá, nebo nehledá v jídle štěnice a na střeše školy stojí "muži v černém"). Jindy je to o něco zajímavější - třeba pokus pustit z akvária uvězněné humry. Po dvou třetinách knihy jsem bojovala s nutkáním ji odložit, neboť se zdálo, že vyprávění už nikam nesměřuje. Naštěstí jsem to neudělala a vy to taky nedělejte! Poslední třetina totiž přináší mnoho překvapení, akce, zvratů a konečně i jakousi hořkost a bolest! Nemůžu se ubránit pocitu, že mi v lecčem připomíná knihy Johna Greena (zejména Hledání Aljašky a jeho povídku v knize Sněží, sněží…).
Uvnitř mé hlavy je debutovým románem mladé americké studentky a já doufám, že brzy bude přeložena i její další kniha Eliza and Her Monsters. Zdařená je i obálka evokující nějaké tajemno, jiný pohled na svět. Kniha má co nabídnout a doporučila bych ji asi spíš čtenářkám, už proto, že vypravěčkou je náctiletá slečna.
"Každý je zajímavý, když se na něj díváš dostatečně dlouho." (A to platí i pro tuto knihu).
Hodnotím ji čtyřmi hvězdičkami ****.
Francesca Zappia: Uvnitř mé hlavy. Euromedia, Praha, 2016. Edice Yoli. Překlad Simona Klára Kučerová.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jarka | Web | 26. září 2017 v 16:50 | Reagovat

Hned si ji píšu na seznam četby (třeba to stihnu do MD :-) )....

2 Tánička | E-mail | Web | 25. října 2017 v 14:49 | Reagovat

Není ta obálka božská? Mě se teda strašně líbí. A ano musím  tebou souhlasit námět je tedy trošičku netradiční, ale o to se snaží snad každý autor. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama