Rande naslepo - nikdy nic nevzdávej!

13. září 2017 v 19:09 | Karin |  Čtenářský deník
Úžasně motivační autobiografie

Z titulu i obálky by ledaskdo odvodil, že se jedná o nějaký romanticko komediální příběh. Chyba lávky. Je nám podán beletrizovanou formou život neobyčejného člověka, který si několikrát sáhl až na dno a nikdy to nevzdal.
V patnácti letech téměř přišel o zrak a byl nucen se vypořádat s faktem, že s ním společnost jedná jako s hendikepovaným. Mohl sehnout záda a vzdát to, pracovat někde v chráněné dílně a žít prostinký život. On se ale rozhodl bojovat.
Umíte si představit, že prostíráte stůl a nevidíte? Saliya neustále zdůrazňuje, že nestojí o lítost, a proto o svém postižení neřekl zaměstnavatelům. A to si pište, že s ním nikdo v rukavičkách nejednal. S pomocí dobrých lidí i slepec může pracovat v hotelu a chodit po městě bez bílé hole.

Prolínají se zde kapitoly ze současnosti, kdy je Saliya šéfem úspěšné firmy a mentorem, a kapitoly mapující retrospektivně dětství i karierní začátky, vzlety, pády i další boj, tentokrát s rakovinou. V knize nejsou ani stopy po stížnostech nebo lítosti. Autor je smířen sám se sebou a dovede se vybičovat k maximálním výkonům.
"Daleko důležitější, než se ptát 'proč já?' mi připadá jiná otázka: Může mi taková choroba poskytnout nějaké nové možnosti a příležitosti?"
Čtenář zajisté ocení motivační výroky a sám si uvědomí, že hranice si v životě stanovujeme jen my samy a zbytečně nízko. Jak se říká: když se chce, všechno jde!
"Nechtěl jsem si ale nic vyčítat, stejně jako jsem nechtěl měnit své zásady. To by totiž znamenalo, že bych zapřel sám sebe." […]
Rande naslepo vás zajisté upoutá čtivou formou a zprostředkovaným neobyčejným životním osudem. Knihu bych doporučila všem, kteří mají strach zkusit chtít od života trochu víc. A vlastně všem lidem, aby věděli, jak se zachovat, když je na ulici náhodou osloví člověk s vadou zraku. Po dočtení si uvědomíte, kolik úžasných věcí mineme jen proto, že je pro nás zrak primárním smyslem k poznání světa. A pochopíme, že po každé zimě musí přijít léto.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Omega, kde také knihu zakoupíte. S 20% slevou knihu koupíte na eshopu Knihy Dobrovský.

A pokud by vám kniha nestačila, světlo světa spatřil úspěšný stejnojmenný film.
Saliya Kahawatte: Rande naslepo. Knihy Dobrovský, edice Knihy Omega, Praha, 2017. Překlad David Jirsa.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Victoria | Web | 19. září 2017 v 21:49 | Reagovat

Pěkná recenze. Taky jsem o ní uvažovala, ale docela mě odradila ta obálka - působí to jako romantický slaďák. Tak teď vím, že jsem udělala chybu. Snad ji budou mít brzy v knihovně :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama