Film Temná věž - ne, raději knihu

2. září 2017 v 22:03 | Karin |  Stephen King
Nejprve vás musím upozornit, že jsem čtenář, fanoušek Temné věže. Byla jsem jí políbena a uchvácena, strhnuta. Tudíž nejsem nezaujatá a jsem znalá. Nevyrůstala jsem na Venuši a tudíž mi už před návštěvou kina bylo jasné, že film nemůže být stejně dobrý jako kniha, natož knižní sága. O tom, že by snad mohl být lepší, jsem neuvažovala ani vteřinu.
Ale netušila jsem, jak až moc to jde za velký prachy zbabrat.
Kdybych neznala tvorbu Stephena Kinga (a v životě neviděla moc dobře natočených filmů), asi bych si to užila. Tohle byla jednohubka a navíc skoro bez chuti.
Jsem optimista, a tak jsem po pár minutách přestala uvažovat stylem "tohle bylo jinak" a "adaptaci" Temné věže brala jako její rozšíření. Chyba.
Nebudu vás nudit výčtem toho, co všechno bylo v knize jinak, ale neodpustím si to nejdůležitější: Pistolník Roland není posedlý pomstou Muži v černém, ale touží najít Temnou věž! Celou dobu k ní putuje! A ona je obklopena rudými růžemi (jak to mohlo být díky filmovým efektům krásné)...
Nebudu vás nudit výčtem toho, co tvůrci osekali na tu nejzákladnější myšlenku a jak film nepůsobí mysticky, fantaskně, ale jako plytká akční honička napříč dvěma světy.
Děj se soustředí na klučinu (osvíceného) Jakea z našeho Klíčového světa, který je sužován vidinami hrůzy páchající Mužem v černém. To byla dobrá myšlenka, která funguje. Ale smutné je, že mu pak pistolník tak trochu hraje druhé housle a nemá prostor se ukázat.
Co se mi líbilo? Představitel Jakea - sympatický, uvěřitelný, talentovaný. McConaughey byl skvělý Muž v černém, tomu jsem tleskala. K tomu, že pistolníka, který má vypadat jako Clint Eastwood, hraje černoch, se vyjadřovat nebudu. Měl hezký kostým. Ale to mu moc nepomohlo. Odrecituje si svoje, ale chybí mu srdce.
Závěr? Vměstnat takhle komplexní a rozhodně geniální knižní ságu do 90 minut je holé šílenství a nechápu, jak na to mohl King kývnout. Je to jakoby chtěli vměstnat Martinovu Píseň ledu a ohně do hodinky a půl. Na druhou stranu, ti kteří nečetli, si třeba díky filmu po knize sáhnou a budou příjemně překvapeni. I já jsem znovu s láskou otevřela Pistolníka.Související obrázek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ┼Eleanore Samanthe Lune┼ | | Web | 9. září 2017 v 17:38 | Reagovat

toho nečtu nebaví mne jeho knihy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama