Stephen King: Colorado Kid

27. srpna 2017 v 10:18 | Karin |  Čtenářský deník
Kniha plná možná

Tentokrát (tady by se hodilo spíše onehdy v roce 2005, kdy kniha v Americe vyšla) brnkl mistr na jinou strunu a místo obsáhlého románu plného detailů nám předhodil novelku na jedno letní odpoledne u vody.
Celá kniha je koncipována především jako vyprávění dvou starých novinářů o pětadvacet let starém případu, který zahýbal jejich malým ostrovním světem a dodnes nejen, že nebyl vyřešen, ale nedá jim spát. Navíc si uvědomují, že už se odpovědi nemusí dočkat. S nimi sedí studentka žurnalistiky, jež do celého případu okolo Colorado Kida zasvěcují (a zároveň ji zkouší).
Čtenář je tedy se stážistkou na stejné lodi a postupně odkrývá tajemný příběh plný možná. Co se před čtvrt stoletím stalo muži, jehož tělo našli sedět na pláži u odpadkového koše bez dokladů, bez identity?

Milí staříkové s vlídnýma očima působí trochu jako pohádkoví dědečci. Rozhodně jsou zábavní a vzhledem k jejich dlouholetému přátelství se skvěle ve vyprávění doplňují. Mladá studentka k nim samozřejmě obdivně vzhlíží, ale pro čtenáře už tak zajímavá není.

Jestli mám něco vyzdvihnout, je to v první řadě obálka. Třeba mě za to kamenujte, ale je prostě slušivá a člověka zaujme. S obsahem už to tak slavné bohužel není. King je samozřejmě král všech králů, mistr nad mistry, kterému to prostě píše a umí vás vtáhnout do krásy vyprávění a nakonec, když vás opustí, jen obdivně zíráte. Tentokrát vás na konci spíš pustí z výšky a nechá vás si odřít kolena. Ale to mi vůbec nevadilo! Ne každá hádanka má řešení.
"Hlavní články jsou dobré příběhy, protože už skončily."
"Přesně tak!" vykřikl Vince a rozzářil se. Vymrštil ruce do vzduchu jako kazatel uzdravující chromého. "Mají řešení! Mají závěr! Ale mají příběhy začátek, prostředek a konec i ve skutečném životě, Stephanie? Co vám napovídají zkušenosti?" (Stephen King: Colorado Kid. Str. 171-172).
A po dočtení, pokud jste četli pozorně, vás budou před spaním v hlavě rušit otázky okolo Colorado Kida. Bohužel ten hlásek šeptající: "Tak schválně, co myslíš? Jak se to stalo? Proč?", poměrně brzy utichne. Mám pocit, že kdyby Colorado Kid vyšel v nějakém větším povídkovém souboru, zapadl by mezi ostatní a určitě bych si našla jiného favorita. Scházelo mu napětí, akce, šokující pointa. Tady šlo čistě o radost z vyprávění a naslouchání. A jako vždy se o výslednou podobu jistě zasloužily kouzelné prsty překladatelky Lindy Bartoškové.

Knihu bych doporučila Kingovým fanouškům, kteří už mají načteno. Colorado Kid není tak dobrý jako Lunapark a už vůbec ne tak dobrý jako třeba Mlha nebo Osvícení. Ale fanoušci zhltnou cokoli nového tak jako já, mlsně se olíznou a zvolají: "Ještě!". A vy, které King ještě nezískal na svoji stranu, zkuste si nejdřív přečíst něco výše zmíněného.

Stephen King: Colorado Kid. Pavel Dobrovský - BETA s.r.o., Praha, 2017.
Recenze také publikována v literární kavárně na Buxu se svolením autora. Link: http://kavarna.bux.cz/detail/ctenarska-recenze-stephen-king-colorado-kid?type=%C4%8Cten%C3%A1%C5%99sk%C3%A9+recenze
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cara © BarbaraPalvin-Daily | Web | 27. srpna 2017 v 10:43 | Reagovat

Tuto knihu jsem nečetla, ale mohla bych, Lunapark se mi moc líbil, tak uvidíme :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama