Nebudete se bát ničeho zlého

27. července 2017 v 13:45 | Karin |  Čtenářský deník
John Searles: Nebudete se bát ničeho zlého. Mystery Press: Praha, 2017.
****

Průvodkyní tohoto příběhu je obyčejná náctiletá dívka, jejíž život má do obyčejnosti hodně daleko. Za podivných okolností přišla brutálním způsobem o oba rodiče a málem i o vlastní život. Teď se o ni stará sestra jménem Rose, která na to vůbec není stavěná. Sylvie, jediná svědkyně vraždy, se rozhodne vypátrat, kdo za celou tou hrůzou stojí.
Kniha rozhodně není tradiční detektivkou. Hrdinka daleko více pátrá ve své hlavě a vzpomínkách, čemuž je podřízena skladba knihy - časté retrospektivní pasáže, vsuvky a náznakovost. Brzy vychází najevo, že zdánlivě dokonalá rodina pámbíčkářů má své vlastní démony. Jakási tíseň je protkána celou knihou a nezbavíte se jí ani po dočtení. I při scénách, v niž vystupuje Sylviina matka, laskavost sama, tušíte, že je vám mnohé zamlčováno, že se cosi skrývá pod povrchem. Dům rodiny Mansonových je trochu domem hrůzy, neboť rodiče pracující jako "vymítači ďábla" si mnohdy vodí "pacienty" domů, a tak jste nuceni čelit zamčeným sklepům s podivnými nájemníky, děsivým panenkám s paranormálními schopnostmi i pubertálním výlevům starší sestry Rose. Je s podivem, že z hlavní hrdinky nevyrostla druhá Carrie.

Ačkoli autor nedá čtenáři vydchnout, dialogy jsou slabší stránkou knihy, neboť zdržují a brzy se přistihnete, že přeskakujte celé repliky s vědomím, že o nic důležitého jste nepřišli. Knize by prospělo, kdyby ji zkrátili. Také jsem doufala, že budeme svědky nějakého toho vymýtání, při kterém bude vzduchem poletovat nábytek a výhružky v latině, ale kniha je spíš než hororem, rodinným dramatem (postavy působí bohužel poměrně ploše a nikam se nevyvíjejí), které jsou poslední dobou mainstreamovou záležitostí.


Vyzdvihnout musím brilantní navození atmosféry. Zejména část, kdy je popisován onen osudný večer vraždy - noc, sněhová vánice, kostel… Tady se vám autor dostane pěkně pod kůži.
Nebudete se bát ničeho zlého jistě potěší, neurazí, ale doporučila bych ji spíše trpělivým čtenářům libujícím si v sáhodlouhých dialozích, kteří touží nahlédnout klíčovou dírkou do života fanaticky věřící rodiny a krůček po krůčku odhalovat temná tajemství jejích členů.

Za poskytnutí ebooku děkuji laskavému nakladatelství Mystery Press, kde také knihu s příjemnou slevou zakoupíte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama