Vánoční porce strachu od Chrise Priestleyho

4. ledna 2017 v 20:56 | Karin |  Čtenářský deník
Příšerné příběhy vánoční
Čtvrtá kniha ze série Příšerných příběhů britského spisovatele Chrise Priestleyho obsahuje sedmero strašidelných vyprávění nejen pro děti a mládež z dob viktoriánských. Potěšit může i čtenáře odkojené horory, protože i mně (milovnici Kinga) občas naskakovala husí kůže. Příběhy jsou krátké, čtivé a celá kniha může být zpestřením jednoho svátečního odpoledne. K navození hrůzné atmosféry přispívají i zdařilé černobílé ilustrace Lucie Strakové. Jediné, co bych knize vytkla je předvídatelnost a naivita některých částí příběhu, kterou ale kompenzují zdařilé pointy.
Hlavními hrdiny povídek jsou děti, na kterých je pácháno nějaké příkoří, nebo jsou samy neposlušné.
Vyzdvihla bych povídku s názvem Hrací skříňka, ve které holčička najde na půdě skrytou ohořelou hrací skříňku a netuší, jakou pohromu tím na sebe přivolá. Zelený muž zaujme využitím folklorního námětu o přízraku střežícím zeleň na návrší. I milovníci duchařských historek si přijdou na své při čtení příběhu Byla cesta, ve kterém se musí hrdinové vypořádat s mrtvými, jež nenalezli klid. Za nejslabší považuji Sněhuláka právě pro jeho předvídatelnost.

Příšerné příběhy jsem poznala díky adventní soutěži internetového knihkupectví Kosmas, ve které přítel jeden podepsaný výtisk vyhrál, a tímto knihkupectví děkujeme. Původně jsem myslela, že nechám knihu dceři, ale myslím si, že je to čtení až pro starší děti, které z povídek nebudou mít noční můry. Jsem rozhodnutá svoji knižní sbírku obohatit i o ostatní části série.
Nakonec vás naladím kratičkým úryvkem Hrací skříňky:
"Podivná hudba zaznívala v pokojem a tančící postavička se cukavě otáčela. Georgia uchváceně poslouchala a pohlcená melodií tam jen tak stála, dokud hudba nedozněla a tanečnice se nezastavila. Chtěla zkusit, jestli je možné strojek znovu spustit., když tu ucítila, že za ní někdo stojí. Otočila se a uviděla dívku - tu dívku z cesty -, stála na druhé straně místnosti, otočená zády k Georgii."
Chris Priestley: Příšerné příběhy vánoční. Argo, 2015. 117 stran.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tesa | E-mail | Web | 5. ledna 2017 v 10:43 | Reagovat

Ešte som o jeho poviedkach nepočula. Táto kniha však vyzerá naozaj zaujímavo, keďže v poslednom čase čítam veľa poviedok a krátkych príbehov. Navyše ten úryvok zanechával zimomriavky ^^

2 ┼Nemessis mor Morticie ┼ | Web | 6. ledna 2017 v 0:20 | Reagovat

To vypadá dost krutě :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama