Lehkost motýlích křídel v pražské botanické zahradě. Zas tak lehko těm motýlům není.

5. května 2016 v 13:59 | Karin |  Úvahy
Každý rok se v pražské botanické zahradě koná výstava motýlů, letos nazvaná Lehkost motýlích křídel.
Motýli pochází z farmy ve Stratfordu nad Avonou (vám literárně znalým to jistě hned připomene Williama Shakespeara) a líhnou se přímo v Praze. Skleník Fata Morgana, ve kterém výstava probíhá, je jistě hojně navštěvovaný i během roku a působí jako tropický prales, ve kterém pestrobarevní motýli působí přirozeně. V expozici jsou umístěny i motýlí krmítka, můžete je tedy pozorovat z blízka a skleněné líhně, kde při troše trpělivosti a času uvidíte celý proces. Můžete spatřit nepřeberné množství druhů a barev motýlů, a když se jim zalíbíte, třeba si na vás i sednou. Sahat na motýly je ale přísně zakázáno. Bohužel ne každý byl ochoten to dodržovat.
I přesto, že mě pohled na ty krasavce poletující mezi zelenými rostlinami nesmírně těšil, odnesla jsem si rozporuplné pocity. Brzy jsem si všimla, že jsou mnozí potrhaní a spatřila jsem i viníky - rodiče nehlídající své ratolesti a ty, nemajíce rozum, prostě chytaly motýly přímo za křídla a tak jim zkracovaly život. Ještě horší byl pohled na mrtvá motýlí tělíčka na parapetech, nebo na ty jedince, kteří se marně tiskli ke sklům doufaje, že nějak vyletí za světlem. Uvědomila jsem si, že jim je odebrána svoboda a i dospělí lidé se chovají nevybíravě (třeba když se opírají o líhně a tím motýly plaší). Došlo mi, že my lidé jsme vážně hrozně krutí a staráme se především o svoji zábavu.
Ten motýlí ráj, co je nedaleko Ždánic (přírodní rezervace), je k pozorování motýlů daleko vhodnější. Člověk si užije procházku na čerstvém vzduchu, motýli si na něj sice jen tak nesednou a nejsou ani tak exotičtí, ale zato jsou svobodní a zdraví.
Přidávám pár fotek:
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Blondie | Web | 9. května 2016 v 15:59 | Reagovat

Páni, to je nádhera :O A já vždycky myslela, že něco takového je jenom v pohádkách. Asi se tam budu muset taky mrknout :)

2 Sugr | E-mail | Web | 13. května 2016 v 20:51 | Reagovat

Moc se mi tam líbilo, taky jsem o tom psala na svém blogu a AP fotil, ale ty máš reportáž hezčí! ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama