Duben 2015

Soundtrack k Rychle a zběsile 7

8. dubna 2015 v 14:06 | Karin |  Videa s Paulem
Píseň Charlieho Putha a Wize Khalifa, která obsahuje záběry ze starších dílů série a zejména z nejnovějšího sedmého. A slova odkazují pravděpodobně k tragické smrti Paula Walkera v listopadu 2013 během automobilové nehody. A k vztahu Vina Diesela k Paulovi.
Text a překlad písně na karaoketexty.
Byl to dlouhý den,
Bez Tebe, můj příteli
Povím Ti o něm všechno,
Až se znovu setkáme

Ušli jsme dlouhý kus cesty,
Od našeho vzniku
Oh, povím Ti o tom všem,
Až se znovu setkáme
Až se znovu setkáme

Sakra, kdo to mohl vědět,
Všechno to co jsme spolu zažili
Všechno to dobré, čím jsme si prošli
Stál bych tady a o všem Ti vyprávěl
O další cestě
Vím, že jsme rádi řádili na cestách a smáli se
Ale něco mi říkalo, že to nebude trvat věčně
Muselo se to změnit
Kouknout na věci jinak
Vidět v tom velkolepější obraz
Tyhle dny, ty za to všechno stály
Teď už Tě vidím na lepším místě

Stephen King - Lisey a její příběh

7. dubna 2015 v 11:11 | Karin |  Stephen King
Stephen King: Lisey a její příběh. Beta - Pavel Dobrovský, 2007. Překlad Linda Bartošková. 464 stran.
Lisey Landonová je již dva roky vdovou. Její muž Scott Landon byl slavný americký spisovatel. Lisey stále žije v jejich domě a konečně se pouští do vyklízení manželovy pracovny. Na scéně se objeví šílenec Dooley, který chce pro jednoho profesora (krále Inkunků) získat Scottovy dosud nepublikované práce a je jasné, že to bude Lisey bolet nejen duševně. Příběh má několik rovin - přítomnost, minulost, na kterou si Lisey rozvzpomíná, a Bájodolí, fantazijní místo s tůní, kam všichni chodíme pít.

Mohla bych knihu shrnout jako: Další úžasný příběh nejen o cestování mezi světy, minulostí a současností, ale i o příšerách, které ty světy skrývají. O děsivých chechtácích, které King nemusel ani pořádně popsat a stejně se mi ježily chlupy na rukách, o NĚKOM s grošovaným bokem, o famagorech a magorech z našeho světa, o krvavých dardách, stříbrných rýčcích, o bestiích ve sklepě.

Kniha má pomalejší začátek, ale pak už je to neuvěřitelná jízda. Lisey je trochu nudná ženská, zato pasáže ze Scottova dětství byly typicky kingovské a bylo v nich vše, co King umí. To, jak se to krásné snoubí s něčím hrozně děsivým.
"My tomu říkáme krvavá darda. Je to zvláštnost. Tatínek mně a Paulovi říkal..." S. 111.
King se nevyhýbá psychologii, kolikrát se mi chtělo až brečet, protože vím jaké to je, mít strach o své milované. A tak vím, že minulosti neutčete. " 'Všechno je minulost, ale nic z toho neskončilo!' vykřikla podrážděně. 'V tom je ta zasejřená potíž!' " S. 292.
Líbily se mi ty drobnosti ze společného života manželů Landonových, jejich vlastní jazyk. To mně přivádí k pokloně pro překladatelku, protože odvedla vážně kus dobré práce (nejspíš má vlastní tůni se slovy).
A samozřejmě se nejde vyhnout úvahám, jak moc je kniha autobiografická? Hlavní postavy mají podobná jména (Scott, Steve), pili, měli těžké dětství, měli bráchu, který jim tiskl na starém lisu povídky, žili v Maine, možná by se i podle názvů Scottových knih daly poznat ty Kingovy, a nebo taky ne...
Tohle byla moje poslední dosud přeložená kingovka, už mám přečteno všechno. Nezklamala mě. Ačkoli jsem ji četla nadvakrát (poprvé půjčeno v roce 2010, jak mě taktně knihovnice upozornila - nedočteno).
Díky, sai Kingu.

Rychle a zběsile 7

6. dubna 2015 v 21:14 | Karin |  Články, recenze
Tak.... Úplně poslední film Paula Walkera dokoukán. Akční, ale naštěstí méně přehnané, než šestka.
Vin Diesel jako největší hrdina a bouchač, který všechny zachraňuje, bije se pěstmi a rozhodně musí být v nadpoloviční většině záběrů. Možná by ho měli zařadit mezi Avengers (komiksové hrdiny od Marvelu). Nejspíš má prsty i v odklizení "The Rocka" na většinu filmu. Rock se prak vrátí na konci, aby holýma rukama odklidil pár kusů betonu a mimochodem je jedinej chlap na světě, se kterým nehne ani pořádnej kopanec do koulí. Proměny se dočká i tvrďačka Letty, která se půl filmu uchechtává jako školačka, pak se pomlátí s jinou ženskou a pak je z ní zase slípka.
Že by to bylo tou ztrátou paměti? Auta prý nelítají, říká Brian, ale přesto padají z letadla, případně skáčou/létají z jednoho mrakodrapu do druhého. Scény s Paulem krásné, na většině není moc poznat, když je dodělaný počítačem (ale ta, ve které koukají na panorama L.A. se hodně nepovedla!). Dokonce i jeho hlas přesně odpovídá originálu. Konečné rozloučení neskutečně dojemné. Ale dojemných okamžiků je tam víc, třeba když se Brian s Tyresem baví na Hanově pohřbu a Han říká, že po tohle bude už jen jeden... :(
Tak dneska pijeme jejich milované pivo z Rychle a zběsile na Paulovu památku.
Je jedno, jak daleko jsi, protože navždy budeš můj Pan Dokonalý, Paule.♥

Herci z Rychle a zběsile vzpomínají na Paula Walkera

4. dubna 2015 v 17:39 | Karin |  Videa s Paulem
Rychle a zběsile 7 dorazilo do kin a neobejde se to bez všemožných emocí a tribute videí. Na tomhle promlouvají Dwayne Johnson, Ludacris a blízcí přátelé Paula Walkera Tyrese Gibson, Vin Diesel a Jordana Brewster (ta ho znala prý 15 let).


Avengers konečná scéna

1. dubna 2015 v 16:24 | Karin |  Filmy a seriály
Už se těšíte na Avengers 2? Abych se úplně neztratila, pustila jsem si včera jedničku a tak si nemůžu pomoc, ale ta poslední scéna je vskutku geniální!