Červenec 2014

V Motýlím ráji

9. července 2014 v 14:25 | Karin |  Svět je opět krásnej (střípky rockerské princezny)

Není lepší místo pro milovníka motýlů, než Ždánice - malinkaté městečko na Jižní Moravě. Je domovem téměř 80 druhů denních motýlů, což je polovina všech, které u nás můžete najít.
V současné době je na území popsán výskyt 84 druhů denních motýlů, mezi kterými nechybí otakárci, bělásci, žluťásci, ostruháčci, modrásci, ohniváčci, batolci, babočky, perleťovci, hnědásci, okáči, soumračníci a vřetenušky.
Nejpočetnější skupinou jsou modráskovití, mezi kterými je řada ohrožených druhů jako např. modrásek tolicový, ostruháček kapinicový, modrásek kozincový a modrásek hořcový Rebelův . Dalším ohroženým druhem je perleťovec prostřední, jehož housenky se vyvíjejí na osluněných violkách. Ohrožený hnědásek černýšový má na Ždánicku jednu ze svých největších populací ve střední Evropě. Z okáčů stojí za zmínku ohrožený okáč ovsový nebo velký okáč voňavkový.
Vyrazili jsme v druhé polovině června, tedy v době, kdy už je většina motýlů vykuklená. Z Brna je to necelá hodinka autem. Naučná stezka začínala na náměstí a je relativně dobře značená. Následně jsme se octli na štěrkové cestě v údolí Šraňky. K rozcestí to bylo něco přes tři a půl kilometru a my to šli zhruba dvě a půl hodiny, protože jsme neustále museli zastavovat a obdivovat, co všechno tu žije. Vyfotili jsme patnáct druhů motýlů, i když některé dohnat stálo za to. Počasí nám přálo a tak jsme se i trochu opálili. Nelze popsat slovy pocit, když stojíte v trávě a všude kolem vás poletují... Jeden se dokonce nechal vzít na prst a nějak se mu nechtělo se pustit :)
Když jsme došli k rozcestí, rozhodli jsme se ještě vyjít si na nedalekou vyhlídku, kam nás ještě pár motýlů doprovázelo. Naskytl se nám krásný výhled na celé Ždánice pod námi.
Jestli si chcete zpříjemnit víkend, určitě si to nenechte ujít.

Vřetenuška

Modrásek rebelův

Běloskvrnáč pampeliškový

Okáč bojínkový
Soumračník rezavý
Okáč strdivkovýBabočka bílé cBabočka kopřivová