Stephen King: Závan klíčovou dírkou

2. července 2013 v 11:20 | Karin |  Stephen King
Stephen King: Závan klíčovou dírkou. Beta - Pavel Dobrovský, 2013. 248 stran.
Dlouho očekávaný v pořadí osmý díl cyklu Temná věž, který ale patří někam mezi Čaroděje a sklo a Vlky z Cally... tedy by se dal označit jako Temná věž 4 a 1/2.

"Pokud jde o mě, s radostí jsem zjistil, že moji staří přátelé mají přece ještě co říct. Byl to velký dar, když jsem se s nimi po letech, kdy už jsem si myslel, že jsem všechny jejich příběhy odvyprávěl, potkal znovu."
Stephen King - Předmluva k Závanu

Kniha je rozdělena do tří podčástí - tří samostatných příběhů. King to má evidentně v oblibě. Nebojte se, nevyzradím, jak to dopadne.
V první části nazvané Smrtidech se znovu setkáme s pistolníkem Rolandem z Gileadu a jeho ka-tet: Jakem, Eddiem, Susannah a brumlákem Ochem, který v této části příběhu sehraje podstatnou roli. Brumlák, pro ty, kteří nečetli Temnou věž, je zlatooké zvíře ze Středosvěta. Putují společně po stezce paprsku k Temné věži. Po cestě narazí na pomalu tekoucí řeku, na jejímž břehu stojí jakási zelená stodola, kterou obývá starý převozník. Pomáhá jim přes řeku a od něj se také dozvídají, proč se brumlák poslední dobou chová tak divně - otáčí se k severozápadu a zvedá čenich. Cítí, že přijde smrtidech.

"Váš troken ví, že se to blíží," poznamenal Bix. Podíval se na Rolanda.
Stephen King: Závan Klíčovou dírkou (s. 19)

Až v tu chvíli si pistolník vzpomene na ilustraci ve své oblíbené pohádkové knize Kouzelné příběhy Eldů - šest brumláků sedí na povaleném stromě a všichni mají pozvednuté čumáky. Ten příběh se jmenoval Závan klíčovou dírkou a byl strašný a nádherný zároveň.
Smrtidech je silná bouře. Nejprve se velmi oteplí a vzápětí tak hrozná zima, že rybníky zmrznou a tráva se promění ve sklo. Navíc fouká silný vítr, který láme stromy. A lidé, kteří nemají brumláka zemřou, protože není nikdo, kdo by je varoval.

"A ještě jedna věc!" zavolal za nimi Bix, takže se otočili. "Jestli zahlídnete toho blbce Andyho, vyřiďte mu, že o žádnou písničku nestojím a nechci, aby mi četl nějaký zatracený horoskopy!"
Stephen King: Závan Klíčovou dírkou (s. 21)

Víte jak je všechno se vším propojené? Tak Andyho potkají pistolníci v Calla Bryn Sturgisu, ale žádný si na vzkaz nevzpomněl. Rozloučili se s převozníkem Bixem a došli do vesnice. Brumlák Ochu se začal točit v kruzích. Bouře byla blíž, než tušili. Uschovali se tedy v obecní síni a nasbírali dřevo, aby bouři přečkali.
Susannah chtěla vyčistit komín v krbu. Vjela až do útrob krbu a zahleděla se vzhůru.
... a pak na ni žuchlo mohutné černé mračno sazí. Její reakce byla okamžitá, barvitá a zcela v duchu Detty Walkerové.
"No to mi polib pr*el a odkýbluj se do nebe!" zařvala.
Stephen King: Závan klíčovou dírkou (s. 24)
Roland jim během bouře vypráví dva příběhy. Jeden je pravdivý, protože ho prožil se svým dávným ka-mate Jamiem a druhý mu čítávala matka, když byl ještě malý.

Druhá část příběhu je nazvána Zvěrodak. Roland vzpomíná, když je jako mladý pistolník nedlouho po matčině smrti (kterou "zavinil") poslán do Debarie. Městečka, ve kterém prý řádí zvěrodak - člověk proměňující se v různá zvířata. Na svědomí má už třiadvacet mrtvých. Na farmě, kde se odehrály poslední vraždy, přežil jen jeden malý chlapec Bill. Roland, aby ho uklidnil, mu vypráví příběh z Knihy Eldů, jejž mu před spaním čítávala matka: Závan klíčovou dírkou.

Přemýšlel jsem, jak začít. "Znáš příběhy, které začínají ,Kdysi dávno, než se narodil děd tvého děda'?"
"Všechny tak začínají. Alespoň ty, které mi vyprávěl tatínek. Než řekl, že už jsem na pohádky moc starý."
"Nikdo není na pohádky moc starý, Bille. Muž nebo chlapec, dívka nebo žena, nikdy nejsou příliš staří. Žijeme pro ně."
Stephen King: Závan klíčovou dírkou (s. 90)

Třetí část je Závan klíčovou dírkou. Kdysi dávno na pokrají neprozkoumané divočiny zvané Nekonečný les, žil chlapec Tim se svou matkou a otcem. Byli chudí, ale šťastní. V jedenácti letech o otce přišel, když jej v lese zabil drak. Nedlouho poté měl přijít výběrčí daní a na ty nebyly peníze. Timova matka se tedy znovu provdala - za parťáka Timova otce. Ten ale nebyl dobrým manželem. Pil a tloukl ji.
Když se objevil výběrčí daní, pošeptal Timovi, aby jej v noci vyhledal a dal mu klíč. Kouzelný klíč, který odemkne cokoli, ale jen jedenkrát. Ten výběrčí byl Randall Flagg.
A jak to v pohádkách bývá, nechybí ani zázračné bytosti.

Síga byla nejvýš čtyři palce vysoká. Byla nahá a krásná. Nedalo se poznat, jestli má tělo stejně zelené jako světlo, které z ní vycházelo, protože zář kolem ní byla pronikavá. Přesto viděl, jak se na něj mile usmívá, a věděl, že ona ho vidí velmi dobře, i když její mandlové oči, které k němu obracela, byly bez zornic. Křídla tiše a bez ustání jemně drnčela.
Stephen King: Závan klíčovou dírkou (s. 155)

První a nejdůležitější informace - nejedená se o horor. Spíš o tři krásné příběhy a každý z nich trochu jiný. Jestli nějaký žánr v Temné věži dosud chyběl, tak to byla pohádka. Pohádka o statečném Timovi plná zázračných tvorů, bílé i černé magie a zmutovaných bahenních lidí se četla skoro sama. A až jednou budu mít děti, možná jim budu také číst Závan klíčovou dírkou. Potěšil mě, pokud se to tak dá vůbec říct, kouzelník Randall Flagg, který se objevil už v knihách Dračí oči, Svědectví a některých dílech Temné věže (především v tom prvním - Pistolník).
Kingovi se povedlo stvořit něco krásného s dobrým koncem. Dobrý konec je věc vzácná a je třeba ji hýčkat. Jen škoda, že ten konec přišel tak brzy. Kniha je totiž opravdu krátká.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy | Web | 3. července 2013 v 10:22 | Reagovat

Temná věž 4 a 1/2, to nemá chybu.
Ale poněvadž jsem zatím Temnou věž nečetla, přeskočím tento článek, protože nemám ráda vyzrazení akce nebo nedejbůh konce (to se mi jednou povedlo náhodně s Angelikou ve třetím díle, kdy jsem náhodně otevřela knížku na poslední stránce a tam bylo velkým písmem (ještě k tomu) napsáno poslední dvě slova - NEZOMREL! NEZOMREL!
(Znalci vědí, že se jedná o Joffreyho)
Můžu říct, že jsem z toho byla otrávená a knížku jsem četla nevrle. Ono mě to pak přešlo, i tak tam bylo hodně nečekaných zvratů, ale děsně mě to štvalo. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama