Fejeton o rýmě

27. listopadu 2012 v 22:55 | Karin |  Soutěžní povídky a ostatní
Listopadová rýma

Nestává se často, aby mě políbila múza na špičku nosu a špitla slastně, byť trochu ochraptěle, své "Napiš o tom." Týden jsem si marně lámala hlavu, o čem že bude můj pokus o fejeton. Nebylo by špatné pochlubit se mým úspěšným všeděláním na poslední chvíli, ale to bych pak mohla vypadat jako lenoch a takové nálepky se člověk jen těžko zbavuje. Psát o nadcházejících vánočních svátcích, nebo velikonočních vajíčkách, co se prodávají s předstihem už od září, připadalo v úvahu, ale pak jsem si v autobuse všimla kluka s kapesníkem u nosu. Postával s hlavou svěšenou, jakoby jej ve svislé poloze držel jen tlak těl spolucestujících. Vlasy měl rozčepýřené na všechny strany, unavené oči přivřené, ústa naopak otevřená, jak lapal po dechu. Nos spíš připomínal zarudlou bambuli, než smyslový orgán, za který se lidé vodí, či do kterého si dávají, ať už rány, nebo pokrmy. Při podrobnějším prozkoumání okolního prostoru jsem si nemohla nepovšimnout, že podobných mátoh je kolem mne vícero.
Kde oni jedinci k rýmě přišli? Inu někteří pobyli pár dní u tety v Rýmařově, zbytek nejspíš nedbal rad zkušených maminek a lidí z filmového průmyslu, kteří ponoukají: "Ten svetr si nesvlíkej." Ale vykládejte to člověku, který posilněn několika drinky odchází, či je poponášen, z diskotéky a po cestě ho nenapadne nic lepšího, než průběžně různými částmi těla zkoušet tvrdost obrubníku, popřípadě z ryze vědeckých účelů otestovat teplotu Moravy ve tři ráno. V listopadu.
Všeznalá internetová wikipedie definuje rýmu jako zánětlivé onemocnění nosní dutiny. Nebudu tu popisovatprojevy poruchy průchodnosti nosu, jelikož je to nevhodné, nechutné a neestetické. Avšak vyděsil mě fakt, že někdy mohou být příčinou rýmy jisté adenoidní vegetace. Jsem si jistá, že žádné adenoidní cosi nemá v mých dutinách co dělat a raději si budu lít solné roztoky i do uší..
Léky prý neexistují. Zajímalo by mě, na co se doktoři šest let učili, když pak člověka nedokážou zbavit ani tak banálního onemocnění. Neschopenku vám nedají, ze školy neomluví a co víc, vždyť vás nikdo ani pořádně nepolituje! Z rýmy se lze vykřesat pomocí dalších alternativních, samozřejmě v praxi ozkoušených, metod. Maminka mi v dobré vůli jednou na rýmu udělala cibulový sirup- šťávu z cibule smíchanou s medem. Důrazně upozorňuji všechny, aby se nepokoušeli tímto způsobem zbavovat výše zmíněného neduhu ráno po prohýřené noci s kamarádkou láhví tequilly. Neudělalo to dobře mému žaludku a těm adenoidním potvorám uvnitř mé hlavy to bylo jedno.
Nelze opomenout i nepříjemný fakt, že jedinci postiženi rýmou v noci chrápou. Simulace zvuku cirkulárky, popřípadě vzteklého medvěda, kterému někdo sebral sklenici medu, není zrovna srovnatelná s melodií letní noci. Kolikrát se to, co spící člověk vyluzuje, dá považovat až za trestný čin!
Je prokázáno, že nemoc hůře snášejí muži. Usmrkanci, aneb smrkající chlapi se obvykle chovají jako den před jistou smrtí. Naříkají, ani jíst jim nechutná, ani spát jim nechutná a přesto se vehementně dožadují zvýšené péče. A ať vás ani nenapadne zpochybňovat jejich zdravotní stav. Rovná se to dráždění hada bosou nohou. Situace se uvolní jen, když dávají v televizi fotbal, ale jen o malinko a ženy musí být pořád ve střehu, kdyby něco potřebovali. Třeba poosmé změřit teplotu.
Na internetu jsem se dočetla, že také chilli papričky působí proti churavosti. Avšak neumím si představit, jak si cpu pěticentimetrovou zeleninu do nosu. V dobrém úmyslu jsem si také vyhledala asociace ke slovu rýma. Tvůrce slovníku si nejspíš taky cpal papriku do nějakých tělních dutin, jelikož ať přemýšlím, jak přemýšlím, stále nenacházím souvislost mezi slovy rýma a křídla. Snad křídla nosu, jakožto jeho boční výběžky?
První, co si při slově rýma vybavím je kapesník, nebo také šňupec, šňuptychl, smrkáč, utřinoska a čistonosoplena. Kapesníky jsou papírové i látkové. Příznivci látkových kapesníků jsou většinou muži, snad proto, že je pak nemusí po vyprání ještě "s radostí" přežehlovat. Já jsem látkových kapesníků užívala většinou jako působivých přehozů na postele v domečku pro panenky. Také mi sloužily k dělání poznámek, respektive uzlíků, které symbolizovaly nějaký důležitý úkol, na který jsem si stejně nevzpomněla. Do látkových kapesníků se dají balit buchty (myslím pečivo), popřípadě pár švestek na cestu. Nebýt kapesníků, snad by nebylo ani kapesného, jelikož drobásky, co upadly dědečkovi v autě a my je pak jako děti vytahovaly, jsme rovněž uschovávali do malých ranečků.
Výjimkou v užití byla jistá nóbl dáma jménem Mary Jacobová. V roce 1913 použila dvou hedvábných kapesníků a stuhy k tomu, aby si ušila prapodprsenku. Tradici jsme v moderní době poněkud poupravily a kapesníky si ty méně obdařené z nás v pubertě strkaly do podprsenek, ale o tom se nemluví.
Dámy užívají povětšinou kapesníků papírových, jejichž použití je snadnější, všestrannější a především působivější. Plačící Bridget Jonesová by nevypadala tak melodramaticky bez záplavy použitých kapesníčků povalujících se v dosahu postele.
V souvislosti s rýmou se také mluví o rýmě jako trám. Zeptala jsem se kamaráda matematika, jak je možné přirovnávat něco, co je velké k trámu. Velká je díra, vesmír, ale trám? Nemluvě o tom, že trám je čtveratý, zatímco produkty rýmy dostávají se ven otvorem kulatým, popřípadě oválným, podle toho, zda máte frňák, či nosík. Odpověděl následovně: Mám rýmu jako trám. A protože (A = B & B = C) => (A = C), pak je velká díra velká jako moje rýma.
Lze chytit rýmu z rýmů? Ano! Ohroženi jsou především čichači tiskařské černi a básníkáři. Rýmy pak jsou dvojího typu: bohaté a chudé. Jejich nosy jsou podle toho obohaceny, nebo ochuzeny.
Myslím si, že o rýmě toho už bylo řečeno dost. Hypochondři a slabší povahy se již uložili k ozdravnému spánku, poté co provedli příslušná preventivní opatření. A já bych měla dbát moudra Karla Čapka, který napsal, že by se o rýmě nemělo vůbec mluvit, protože pak třeba pojde už z nedostatku veřejného zájmu. A to by bylo príma.

Karin
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana | 6. října 2014 v 19:29 | Reagovat

Hrůza - rýma u malého dítěte i u toho odrostlého je prostě katastrofa. Ne jen, že se nevyspí nikdo - ani manžel ani já, ale toho kňourání, sípání, kašlání. Ach jo. A přitom víte, že pomůže odsávačka? Ale proč byste ji měli používat výjimečně taky? Že si můžete doma vyrobit zadarmo vlastní inhalátor a po čem se vašemu dítěti alespoň na půlku noci uleví? Přečtěte si o tom tady: www.erada.cz/?p=1259 . Anebo že naprostá bomba v boji s rýmou pro malé i velké jsou cibulové pytlíčky?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama