Leden 2010

Muž a žena - jak by si ti dva mohli rozumět?

11. ledna 2010 v 16:13 | Karin

Muž a žena- jak by si ti dva mohli rozumět? Vždyť oba chtějí něco úplně jiného, muž ženu a žena muže.

Karinthy Frigyes

Kdybych směla, pak bych k tomuto citátu dopsala ještě jednu krátkou větu: třebaže oba chtějí něco úplně jiného, nemohou jeden bez druhého být.
Myslím, že by bylo dobré začít s vysvětlením, co je na těch dvou tak odlišné.
Vezmeme si například muže. V tuto chvíli je jedno, zda je stavebním dělníkem, podnikatelem, nebo ředitelem zeměkoule.
Muž je pro nás ženy symbolem síly, velikosti, ochrany a schopnosti uživit rodinu. To nás na nich přitahuje. S nimi se povětšinou cítíme v bezpečí, snadno nás dovedou rozesmát a občas i překvapit nečekaným romantickým gestem. Většinou se tváří jako ti největší "tvrďáci", třebaže pak tajně obrečí Jackovu smrt v Titaniku. Myslí si, že se od nich očekává statečnost za každé situace a slzy jsou pro ně symbolem slabosti. A víte co? Já bych muže, který neumí plakat, nechtěla. Připadalo by mi, že je mu až příliš věcí lhostejných a nechává ho chladným. Člověk, který potlačuje své emoce, ať už za jakýmkoli účelem, je pak stejně jednou neudrží a veškerá nahromaděná zloba se z něj uvolní.
Muž
Pokud jde o jejich negativní vlastnosti, pak rozhodně figuruje ješitnost a jejich vědomí, že jsou fyzicky silnější než ženy, čehož někteří ohavným způsobem využívají. Muže je třeba často ujišťovat, že je dokonalý. Pochopitelně za to nemůže, je to přece jen lovec a rád má pocit, že je ten nejlepší a jako žena ho bezmezně obdivujete. Navíc ho tak uděláte i šťastným.
V televizi a ostatních médiích jste si jistě povšimli množících se případů domácího násilí, týraných dětí, sexuálních zneužívání, znásilnění… Netvrdím, že za některé tyto ohavnosti nejsou odpovědné i ženy, ale bohužel je smutnou pravdou, že většina těchto hrůz je z režie mužského pohlaví. Nechápu a nikdy ani nepochopím, jak může být někdo tohoto činu schopen. Nejspíš si neuvědomují, že člověku, kterému ubližují, tak poznamenají zbytek celého jeho života. Je na čase odskočit k příjemnějšímu tématu.
Co představa ideálního muže? Každá z nás žen to vidí jinak. Jedna by ráda tmavovlasého a hnědookého, zatímco druhá by se raději dívala na modrookého blonďáka. Většina se však shodne na muži, který se již na první pohled odlišuje od ostatních a je nějakým kouzelným způsobem výjimečný. Měl by být dobře stavěný, což znamená vidinu ostře se rýsujících svalů pod tričkem, vystouplých lícních kostí a popřípadě i strništěm na bradě. Povahou pochopitelně neuvěřitelný romantik, hodný, ochranitelský, silný a přesto něžný, laskavý, či schopný se zastat své milé, pokud jí kdokoli ublíží. Jenže každý není dokonalý a dobrou vlastnost pak doplňuje i jedna špatná. Důležité je však to, jestli vás upřímně miluje a vy jeho. Pak neřešíte, jestli trochu přibral, nebo je naopak až moc hubený, místo zelených očí má hnědé, jednou týdně si dá po obědě pivo a v noci trošku chrápe. Hlavní je pro vás každá roztomilá maličkost, kterou vám zpříjemní den; každý polibek i pohlazení, hezké slůvko, nebo romantické plány na víkendové odpoledne. Pak vám připadá naprosto dokonalý a jediné, co se vám honí hlavou je, jaké máte štěstí, že je právě váš. Takže co z toho vyplývá? Ideální muž je ten, se kterým dovedete šťastně žít.

Řekla bych, že u žen je třeba rozlišit dva typy. Takovou, která se rozhodne celý svůj život zasvětit rodině a takovou, která se rozhodne pro kariéru a šperky. Ta, která se rozhodla celý svůj život darovat rodině je dle mého názoru zodpovědná a myslí na lidi kolem sebe a především nerada tráví čas sama. Ve svém věku, si neumím představit, jak obrovská zátěž to pro ni musí být. Vaření, praní, uklízení, chození do práce, nebo celodenní péče o dítě (ještě těžší než práce ve fabrice), k tomu se tvářit svěže a ještě si večer promluvit s manželem.
Žena
Zatímco ta druhá myslí trochu víc spíš na sebe a vlastní klid a blaho.
Pokud jde o ženské klady, pak bych měla začít tím, co je na první pohled každému zřejmé. Ať už se ženou sdílí bydlení, nebo jen naproti ní sedí v tramvaji. Ženy na sebe vždy dbají. Snaží se za každého počasí, v každou roční dobu i denní situaci vypadat dobře, nebo ještě lépe. Daní za to jsou hodiny strávené před zrcadlem a další před otevřenou skříní. Ale proč ne? Co je špatného na tom, že se snaží líbit se. Pokud to s líčením a česáním nepřehání, pak je vše v naprostém pořádku. Cítí se tak půvabně, sebejistě a usmívají se nad každým pohledem, který jim muž daruje. Dalším kladem je schopnost dělat x věcí zaráz. Žena dokáže telefonovat s kamarádkou, v jedné ruce chovat dítě, vařit houbovou omáčku, poslouchat rádio a ještě při tom přemýšlet, co všechno je třeba koupit na zítřejší oslavu. Netvrdím, že se občas situace nevymkne kontrole i jí, ale ve většině případů to zvládne s grácií. Řekla bych, že je právě teď čas uvést příhodu ze života. Když můj mladší bratr chodil ještě do školky, jednoho rána za ním přišla maminka a nachystala mu věci, které si měl ten den obléknout. On se pochopitelně touto činností začal zabývat a maminka se ho ptala, jaký byl předchozí den ve školce. Kdykoli položila otázku, on přestal s oblékáním, odpověděl jí a pak opět začal s navlékáním ponožek. Nedokázal zároveň vzpomínat na předešlý den a při tom se věnovat fyzické činnosti. Podle mě, je to zábavné.
V negativech rozhodně převažuje důsledek jejich snahy být neustále krásná. A to, že si ženu většinou snadno koupíte. Zatímco některá vám odpustí, jen co jí trochu pochválíte nové boty, hezký účes a dlouhé nohy; druhá raději dostává drahé šperky a jiné luxusní dárky. Chci dodat, že něco jiného je, pokud například muž donese růže ženě, kterou miluje a se kterou se pohádal jen kvůli neumytému nádobí. Avšak vůbec nechápu ženy, které kvůli zlatému prstenu udělají téměř všechno. Druhým takovým nedostatkem je to neuvěřitelné ženské "tlachání a drbání", které se dokáže táhnout dlouhé hodiny. Povídají si o neštěstí druhých, vysmívají se tomu, co ta dotyčná měla tehdy a tehdy na sobě, nebo řeší úplné hlouposti, banality. To žádný muž nedokáže.
Jaká je ideální žena? Jistě, muži chtějí dlouhonohé blonďaté krásky s bujnými vnadami. Podle mě taková, která dokáže dát najevo veškerou svoji vnitřní krásu i bez centimetrové vrstvy make upu na tváři, lidem okolo sebe dodávat odvahu a poslouchat to. Chápe, že pro štěstí rodiny je třeba se občas obětovat a vždy je všem oporou. Romantická, něžná, milá, hodná, krásná a především vždy svá. Žena nechce, aby jí muž rozuměl, ale aby ji miloval.


Jak si ti dva tedy mohou rozumět? Proč věnují tolik času hledání toho druhého? Proč, když pak potkají svůj ideální protějšek, nemohou jeho tvář vymazat z hlavy a vše jim ho připomíná? Odkud se to všechno bere a k čemu směřuje?
Rozumí si, protože se navzájem doplňují. Dovedou spolu žít, protože jsou tak odlišní a díky tomu si mají neustále co říct. Druhý má to, co první celý život postrádal a bez sebe jsou jen poloviční. Muž má svaly, žena křehkost, muž o sebe příliš nepečuje a žena se neustále snaží být tou nejkrásnější, muž je hrdinou a žena tou, o kterou hrdinové bojují. Takové je to.
Vám, kteří takového člověka ještě stále hledáte, držím palce a přeji mnoho štěstí. Rada zní: Otevřete oči, protože on(a) může být blíž, než si myslíte. A Vám, kteří tu svoji lepší polovičku již pevně držíte za ruku, přeji mnoho štěstí a doufám, že nikdy nebudete mít důvod toho druhého opustit. Jeden moudrý muž řekl, že láska je lékem proti násilí a klíčem k tajemství světa. Tak začněte objevovat a milujte.