Osm statečných

31. prosince 2008 v 11:58 | Karin

Eight BelowNemyslete si, že by se snad jednalo o pokračování kovbojky 7 statečných. Tady se ocitáme na věčně zmrzlé půdě Antarktidy, kde se místo kovbojských klobouků nosí teplá čepice a horská bunda.
Film je inspirován skutečným příběhem.Jerry Shephard (Paul Walker♥) je sympatický profesionální průvodce, jemuž patří 6 psů husky a 2 malamuti, kteří tahají psí spřežení, když je potřeba a jsou téměř jeho rodinou. Na základnu (Victoria) přiletí jistý doktor McClaren(Bruce Greenwood), který tvrdí, že na horu Melbourne spadl kousek meteroitu a pokud ho najde, byl by to největší nález meteroitu v dějinách lidstva. Jerry není z tohoto nápadu příliš nadšený, protože mu bylo původně řečeno, že doktora povede na úplně jinou horu a na Melbourne nebyl už pěkně dlouho. Jedinou možností je vzít psí spřežení. V tu chvíli se konečně seznamujeme s neuvěřitelně chytrou Mayou, která je vůdkyní smečky; Shortym, mladým Maxem, Starým Jackem, Deweym, Trumanem, Shadowem a Buckem. Sbalí se věci a průvodce Jerry s doktorem vyráží na cestu. Nic však není tak jednoduché, jak se zdá. Po cestě k hoře je potkává řada problémů, v podobě obrovské trhliny, do které doktor McClaren málem spadne, ale vyvázne bez zranění, až po varování před velkou sněhovou bouří, která se k nim kvapem blíží. Doktor jevšak diplomat a dokáže si u Jerryho usmlouvat ještě půl dne navíc, takže svůj meteorit najde. Po cestězpět se Jackovi zadře do packy led, takže musí zastavit a packu mu Jerry ošetří. Poprosí doktora, aby se zatím spojil s Victorií(základna) a zjistil něco o počasí. Doktor McClaren hledá
signál pro vysílačku a trocha nepozornosti se mu málem stane osudnou, když spadne ze srázu na velmi tenký led, který se pod ním proboří a on si navíc ještě při
pádu zlomil nohu. Následuje scéna, při které napětí tajíte dech: Maya jde opatrně po ledu k doktorovi, aby mu podala lano a Jerry ho mohl vytáhnout. Nakonec se to podaří a promrzlého zraněného doktora Jerry naloží do saní, pořádně ho přikryje a rozjedou se k základně. Bouře však přišla rychleji, než předpokládali a Jerry po cestě zpět pořádně onemocněl a navíc přišel k nepříjemným omrzlinám. Doktor McClaren potřebuje okamžitý převoz do nemocnice a kvůli zhoršujícímu se počasí musejí základnu opustit všichni, kromě smečky 8 úžasných psů, kteří Jerrymu i doktorovi zachránili život a dovedli je "domů". Pro ty už v letadle místo nezbyde, ale Jerry slíbí, že se pro ně vrátí. Než se tak stane, pro jistotu jim všem utáhne obojky, aby se nevyvlíkli a ještě se někam nezatoulali. Bohužel nevěděl, že svůj slib nebude moc jen tak dodržet a z pár dnů se stane 5 měsíců, které psi musí přečkat v naprosté samotě.
Jerry se probouzí na hlavní základně (naštěstí se všemi prsty) a okamžitě se shání po svých čtyřnohých přátelích. Ale letadlo se už pro ně nemůže vrátit. Při scénách, kde Jerry vzpomíná na svoje psi a všemožnými způsoby se snaží sehnat prostředky, aby se pro pejsky mohl vrátit, mi v očích stály slzy.
A co pejsci? Všichni až na Starýho Jacka se dokázali dostat z řetězů, sháněli si potravu lovením ptáků, nebo rabováním v opuštěné základně a hlavně čekali. Čekali, až Jerry splní slib a vrátí se pro ně. Když se Shadow smrtelně zraní, mladý Max ho odmítá opustit a tak se mu ztratí zbytek smečky, se kterou se potká až u mršiny kosatky, kterou si náhodou přivlastnil Tuleň leopardí-pěkně nebezpečná potvora, která zraní Mayu. Zraněná Maya přenechá velení smečce právě mladému Maxovi, ale zůstává se smečkou.


Zlom nastane, když Jerry obdrží pozvánku od doktora McClaren, aby se přišel podívat na něco jako jeho předávání ocenění, či podobně, které obdrží za nalezený meteorit. Jerry přijde, chvíli promlouvá doktorovi McClarenovi do duše a poví mu o svých plánech. Doktor se tváří neutrálně, ale když příjde domů a na poličce v pokoji svého malého syna najde obrázek: Mými hrdiny jsou... 8 psů, kteří zachránili mého tátu. - uvědomí si, že musí Jerrymu pomoc. Sežene peníze, Kate(která pilotuje letadlo), Jerryho kamaráda a překvapí Jerryho, který shání loď. Společně se dostanou až na Victorii. Jako prvního najde Jerry mrtvého Starého Jacka. Pochopitelně si myslí, že se nikdo ze psů nedokázal ani dostat z řetězů, ale opak je pravdou. Když zaslechne štěkot a uvidí Maxe a ještě další 4 psi, rozbíhá se je přivítat. Když se chystají odjet, Max se rozběhne pryč a Jerry pochopitelně za ním. Max přivede Jerryho k Maye. Maya leží vyčerpaná na zemi a na první pohled vypadá, že je mrtvá. Jerry k ní tiše promlouvá, když se pohne. Nastává neuvěřitelný happy end :)


Překrásný dobrodružný příběh, překrásné herecké obsazení(Paul Walker dokázal Jerryho zahrát úchvatně!), úžasné prostředí a nechybí ani pár vtipných scén, kdy i Starý Jack hraje poker, nebo v bonusových materiálech scéna se snídaní:). Tenhle film nepostrádá nic :). Doporučuji ho všem:), ale spíš na originálním dvd, protože to obsahuje ještě pár bonusů včetně vystřižených scén k popukání:)
Pár videí

Trailer

*Část 1
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mujblocek12 | Web | 20. března 2011 v 11:42 | Reagovat

Moc hezkej film taky sem u něho brečela ale naštěstí to dopadlo všechno dobře :D
teda až na starýho Jacka a deweyho :(

2 linemen | Web | 20. června 2015 v 3:37 | Reagovat

pujčím peníze na směnku brno :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama