Životopis Stephena Kinga

11. října 2008 v 14:06 | Karin

Stephen King

Je fenoménem s více než stovkou milionů prodaných knih a také nejúspěšnějším americkým spisovatelem posledních čtyřiceti let. Příjmení "King" sedí u Stephena Kinga naprosto přesně. Už několik let je králem hororu a k jeho pozici se nikdo doposud ani nepřiblížil.
Stephen Edwin King se narodil 21. září 1947 v Portlandu ve státě Maine, kde vyrůstal s matkou a starším adoptovaným bratrem. Otec si jednoho dne údajně zašel pro cigarety a od té doby ho Stephen nikdy neviděl.
Začal psát v devatenácti letech během studií na univerzitě v Oronu. Studia úspěšně dokončil s bakalářským titulem v oboru angličtina, ale dlouhonemohl najít práci učitele. Ve školní knihovně, kde pracoval, potkal svoji budoucí ženu Tabithu. On a Tabitha tak žili ze studentských úspor a jeho práce v prádelně.
V roce 1971, kdy se s Tabithou oženil, získal práci na vejřejné střední škole v Hamdenu. Avšak mizerně placenou. King se celou dobu snažil vydělat peníze i psaním. Koncem 60. let začal publikovat ve světe SF a Publikoval povídky v různých časopisech( např. povídka Skleněná podlaha), ale často mu činilo problémy přesvědčit vydavatele, aby je vůbec otiskli.
V 70. letech pokračoval vydáváním povídek, které záhy nacházely místa v prestižních časopisech. Poté se začal orientovat na literaturu trileru a hororu.
V roce 1972 začal Stephen pracovat na románu "Carrie", ale po pár stránkách si řekl, že to nemá cenu a papíry s příběhem vyhodil do koše. Jeho žena je však našla a přemluvila ho k pokračování. Když byla Carrie hotová, dostal za ni nakonec 200.000 dolarů, což bylo víc než dvacetinásobek jeho ročního učitelského platu. Stephen tedy školu opustil a dal se na dráhu profesionálního spisovatele.
king
Úspěch spisovatele tkví v tom, že Kingova díla mistrovsky využívají klasických hororových postupů, ale "král hororu" je přemisťuje do moderní doby.
Kariéru však přibrzdila nehoda z léta 1999, kdy byl těžce zraněn poté, co ho srazilo auto. Rekonvalescence si vyžádala dlouhou dobu a Stephen nemohl psát. Jakmile to ale bylo možné, hned se k psaní vrátil. V roce 2003 obdržel cenu National Book Foundation za přínos americké literatuře, kterou tak zařadil na špici spousty dalších ocenění. V roce 2015 získal ocenění Nation Medal of Arts (nejvyšší ocenění daných umělců). Předal mu jej americký prezident Barrack Obama.
Odlišná od hororových románů byla dramata (i zfilmovaná): Vykoupení z věznice Shawshank (mimochodem 7x nominovaná na oskara) a nebo proslulá Zelená míle(v hlavní roli s Tomem Hanksem), pojednávající o trestancích čekajících v celách na smrt popravou na elektrickém křesle.
Mnoho ze Stephenových knih bylo zfilmováno, on sám si rád zahraje štěk v některé z adaptací. Dokonce režíroval i svůj vlastní film.
V současné době žije s manželkou a 3 dětmi ve vile o 24 pokojích na západu státu Maine.
Ze Stephenových koníčků se nelze nezmínit o jeho zálibě v rockové hudbě. Sám hraje ve skupině Rock Bottom Remainders, ve které hraje například Matt Groening, který dal světu seriál "Simpsonovi".

kk
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama