Říjen 2008

Knihy

11. října 2008 v 14:46 | Karin |  Stephen King

Kingova tvorba je široká a proto jsem se rozhodla, dát sem jen několik mých nejoblíbenějších. Čerpáno z http://stephenking.darkbb.com/


ZELENÁ MÍLE
V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná - ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu...

Zelená míle vyšla původně na přání autora a amerického nakladatele v šesti dílech - dnes ji předkládáme českému čtenáři v celku.

OSVÍCENÍ


Hotel Overlook je považován za nejkrásněji položené horské letovisko na světě, ale nový správce Jack Torrance, jeho žena Wendy a jejich pětiletý syn Danny v něm spatřují každý jinak mnohem víc než jeho krásu. Jack viděl v Overlooku příležitost uniknout životní smůle a zoufalství, Wendy zase kýženou samotu, která by mohla být poslední příležitostí k zachování narušené rodiny, a Danny?
Danny, požehnaný i prokletý náhlým osvícením, darem předvídavosti, viděl věci, které přesahovaly chápání malého kluka. Ve sto deseti prázdných pokojích Overlooku viděl skryté zlo, které číhalo jen na ně....
ČTYŘI ROČNÍ DOBY
Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří nejsou zrovna příznivci Mistra hororu. Sám King je označuje za "přirozeně šťastnou knihu" a uvádí, že " tři z nich nejsou horory". Tři novely jsou u nás známy také ve filmové podobě: Tělo bylo natočeno pod názvem Stůj při mě Nadaný žák byl distribuován pod původním názvem a film Vykoupení z věznice Shawshank vypustil z titulu Ritu Hayworthovou. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v úplné podobě, jak ji koncipoval Stephen King.
Novely:
- Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank
- Nadaný žák
- Tělo
- Dýchací metoda

DRAČÍ OČI
Bylo nebylo byl jednou jeden zlý čaroděj...
...a dračí srdce a princové... ďábelský mág a temná věž... starobylý hrad a strašné tajemství.
Stephen King vás tímto dílem, plným magického zla, odvahy a šlechetnosti, uchvátí do ledového sevření a odvede do nejděsivějšího a nejnesnesitelnějšího království špatnosti... a ponechá na vás, co je pravda a co fantazie... neříkejte, že nejste zvědaví!
Tajemné chodby, dračí oči, ďábelské síly, nejtemnější hlubiny strachu - to se na vás Stephen King znovu chystá!ŘBITOV ZVÍŘÁTEK

Rodinka, která se přistěhuje do poklidného městečka, kde ale na jednom kopci leží řbitov zviřátek a za ním pěkně strašidelná cesta vedoucí ke starému indiánskému pohřebišti plnému zlé síly. Tato rodinka má milovaného kocoura, kterého jednoho krásného dne přejede auto, a proto jeden z místních lidí zavede tatínka na tohle pohřebiště kde kocoura pohřbí. Kocour se druhý den vrátí, ale není už to on... Smrdí hlínou, je najednou neohrabaný a otupělý, a taky svým způsobem zlý. Ale je zpátky. Problémy nastávají, když jiného krásného dne přejede auto dvouletého syna.
CARRIE


Co bych to byla za příznivce mistra Kinga, kdyby se mi nelíbila jeho prvotina Carrie? Děj Kingova prvního románu se odehrává mezi americkými teenagery. Hlavní hrdinka je nešťastná, neatraktivní dívka, pronásledovaná svými vrstevníky a tyranizovaná matkou, náboženskou fanatičkou. Carrie v sobě neočekávaně odhaluje paranormální schopnosti a malé, klidné městečko Chamberlain se stává jevištěm děsivých událostí.

SVĚDECTVÍ
Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti.
A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem.
Kingova apokalyptická vize: svět zničený morem a chaosem způsobí boj mezi dobrem a úplně vzkříšeným zlem...MRTVÁ ZÓNA


Mrtvá zóna je v pořadí pátým románem Stephena Kinga a podle všech dostupných statistik prodeje knihy patří mezi jeho nejúspěšnější. Jde o příběh, který se do určité míry - a skutečně jen do určité míry - odlišuje od ostatních autorových hrůzostrašných próz. Je to vzrušující a napínavý příběh, jehož děj se odvíjí na pozadí skutečných historických událostí ve Spojených státech v sedmdesátých letech tohoto století.


PAVUČINA SNŮ
Kdysi dávno se v prokletém městě Derry (dějišti klasických románů To a Nespavost) spojili čtyři kluci a odhodlali se ke statečnému činu. K činu, jenž je všechny změnil způsobem, který nikdy nebudou schopní pochopit. Teď, o pětadvacet let později, jsou z kluků dospělí muži, každý se svým vlastním životem a vlastními starostmi. Ale vzájemné pouto přetrvalo.
Každou loveckou sezónu se čtveřice znovu schází v lesích severního Maine. Letos do jejich chaty zabloudí dezorientovaný cizinec, který mumlá cosi o světlech na obloze. A jeho nesrozumitelné blouznění se brzy ukáže až nepříjemně blízké pravdě.
Zanedlouho jsou čtyři přátelé vtaženi do děsivého souboje se stvořením z jiného světa. Jejich jediná naděje na přežití leží ve společné minulosti - a v pavučině snů...
MISERY
Román Misery patří mezi nejznámější a nejzdařilejší thrillery vzešlé z dílny Stephen Kinga. Hlavní hrdina Paul Sheldon je autorem romantických příběhů o krásné Misery. Osudovou náhodou Paula po těžké havárii najde jeho nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka Annie Wilkesová. Ta z něj ve svém odlehlém domě učiní nedobrovolného pacienta. Během svérázného "léčení" ho přiměje, aby psal pokračovaní Miseryiných příběhů podle jejích představ. Díky Anniiným šíleným donucovacím metodám prožívá Paul tvůrčí období, jehož hrůzu by si nedokázal představit ani v nejbujnější fantazii a o jehož konec se dramaticky zaslouží i tým policistů, kteří po něm pátrají.
Stephen King v tomto děsivém příběhu dokázal mistrně vyvolat atmosféru strachu a vytvořit přesvědčivé postavy, okořenit text suchým sarkasmem a doplnit ho autentickými postřehy ze zákulisí spisovatelského procesu. Podle proslulého románu vznikl neméně slavný film Misery nechce zemřít. Kathy Bates za ztvárnění hlavní role Annie získala Oscara. Hlavní mužskou roli hrál James Caan.

Životopis Stephena Kinga

11. října 2008 v 14:06 | Karin

Stephen King

Je fenoménem s více než stovkou milionů prodaných knih a také nejúspěšnějším americkým spisovatelem posledních čtyřiceti let. Příjmení "King" sedí u Stephena Kinga naprosto přesně. Už několik let je králem hororu a k jeho pozici se nikdo doposud ani nepřiblížil.
Stephen Edwin King se narodil 21. září 1947 v Portlandu ve státě Maine, kde vyrůstal s matkou a starším adoptovaným bratrem. Otec si jednoho dne údajně zašel pro cigarety a od té doby ho Stephen nikdy neviděl.
Začal psát v devatenácti letech během studií na univerzitě v Oronu. Studia úspěšně dokončil s bakalářským titulem v oboru angličtina, ale dlouhonemohl najít práci učitele. Ve školní knihovně, kde pracoval, potkal svoji budoucí ženu Tabithu. On a Tabitha tak žili ze studentských úspor a jeho práce v prádelně.
V roce 1971, kdy se s Tabithou oženil, získal práci na vejřejné střední škole v Hamdenu. Avšak mizerně placenou. King se celou dobu snažil vydělat peníze i psaním. Koncem 60. let začal publikovat ve světe SF a Publikoval povídky v různých časopisech( např. povídka Skleněná podlaha), ale často mu činilo problémy přesvědčit vydavatele, aby je vůbec otiskli.
V 70. letech pokračoval vydáváním povídek, které záhy nacházely místa v prestižních časopisech. Poté se začal orientovat na literaturu trileru a hororu.
V roce 1972 začal Stephen pracovat na románu "Carrie", ale po pár stránkách si řekl, že to nemá cenu a papíry s příběhem vyhodil do koše. Jeho žena je však našla a přemluvila ho k pokračování. Když byla Carrie hotová, dostal za ni nakonec 200.000 dolarů, což bylo víc než dvacetinásobek jeho ročního učitelského platu. Stephen tedy školu opustil a dal se na dráhu profesionálního spisovatele.
king
Úspěch spisovatele tkví v tom, že Kingova díla mistrovsky využívají klasických hororových postupů, ale "král hororu" je přemisťuje do moderní doby.
Kariéru však přibrzdila nehoda z léta 1999, kdy byl těžce zraněn poté, co ho srazilo auto. Rekonvalescence si vyžádala dlouhou dobu a Stephen nemohl psát. Jakmile to ale bylo možné, hned se k psaní vrátil. V roce 2003 obdržel cenu National Book Foundation za přínos americké literatuře, kterou tak zařadil na špici spousty dalších ocenění. V roce 2015 získal ocenění Nation Medal of Arts (nejvyšší ocenění daných umělců). Předal mu jej americký prezident Barrack Obama.
Odlišná od hororových románů byla dramata (i zfilmovaná): Vykoupení z věznice Shawshank (mimochodem 7x nominovaná na oskara) a nebo proslulá Zelená míle(v hlavní roli s Tomem Hanksem), pojednávající o trestancích čekajících v celách na smrt popravou na elektrickém křesle.
Mnoho ze Stephenových knih bylo zfilmováno, on sám si rád zahraje štěk v některé z adaptací. Dokonce režíroval i svůj vlastní film.
V současné době žije s manželkou a 3 dětmi ve vile o 24 pokojích na západu státu Maine.
Ze Stephenových koníčků se nelze nezmínit o jeho zálibě v rockové hudbě. Sám hraje ve skupině Rock Bottom Remainders, ve které hraje například Matt Groening, který dal světu seriál "Simpsonovi".

kk

Fimografie Paul Walker

11. října 2008 v 12:32 | Karin |  Články, recenze
Fimografie. Poznámka: Ty modře vyznačené filmy mám, takže pokud se chcete na něco zeptat jen do toho. Pokud budu vědět, odpovím

♥ 1973 Mladí a neklidní
♥ 1986 Thorb
♥ 1987 Programmed to Kill
♥ 1987 Monster in he Closet
♥ 1994 Tammy and T-Rex
♥ 1998 Meet the Deedles
♥ 1998 Městečko zázraků
♥ 1999 Varsity blues
♥ 1999 Téměř bez šance
♥ 1999 Taková normální holka
♥ 2000 Lebky
♥ 2001 Rychle a zběsile 1
♥ 2001 Jízda do pekel
♥ 2002 Life makes sense if you famous
♥ 2003 Proud času
♥ 2003 Rychle a zběsile 2
♥ 2003 Tv seriál Elen
♥ 2004 Dárek z lásky
♥ 2005 Do hlubiny
♥ 2006 Zběsilý útěk
♥ 2006 Vlajky našich otců
♥ 2006 Bobby Z
♥ 2008 Projekt Lazar
♥ 2010 Chmatáci
♥ 2011 Rychlá a zběsilá pětka
♥ 2013 Vehicle 19 (v češtině jako Štvanec)
♥ 2013 Pawn Shop Chronicles
♥ 2013 Hours
♥ 2013 Rychle a zběsile 6
♥ 2014 Doupě
♥ 2015 Rychle a zběsile 7Jízda do pekel


Rychle a zběsile1

Bobby Z


Lazarus Projekt

Paul Walker

11. října 2008 v 11:19 | Karin |  Paul Walker

PAUL WILLIAM WALKER IV.

(12. září 1973 - 30. 11. 2013)
Články, fotky a videa mají speciální rubriky, které naleznete pod článkem.